DUBAJ: PIERWSZE CENTRUM JACHTOWE NA BLISKIM WSCHODZIE

W Dubaju powstaje Dubai Harbour – pierwszy hub żeglarski na Bliskim Wschodzie. Marina składa się z trzech sektorów: Harbour Marina, Bay Marina i Palm View Marina, łącznie zapewniając 1100 miejsc dla jachtów. Pierwsze 780 miejsc do cumowania zostanie oddanych do użytku we wrześniu 2020 r. (możliwość rezerwacji w trzecim kwartale 2019 r.). W marinie będą mogły cumować statki o długości do 160 metrów.

 

Meraas, spółka holdingowa z siedzibą w Dubaju, zaprezentowała swoją flagową inwestycję – Dubai Harbour podczas 27-go Dubai International Boat Show 2019 (DIBS). Inwestycja portowa prezentuje najwyższe międzynarodowe standardy, będąc jednocześnie pierwszym centrum jachtowym na Bliskim Wschodzie. Nowoczesny port usytuowany w samym sercu Dubaju, w tętniącej życiem okolicy pomiędzy Bluewaters i Palm Jumeirah, będzie zajmował powierzchnię prawie 2 kilometrów kwadratowych. Przystań Dubai Harbour została zaprojektowana przez czołowych architektów z wielką dbałością o szczegóły. Łącznie port będzie dysponował 1100 miejscami dla jachtów. Ponad połowa z nich (780) zostanie oddanych do użytku we wrześniu 2020 r. Przystań będzie oferowała szereg udogodnień dla żeglarzy, m.in.: niezależne pompy paliwowe dla jachtów o różnej wielkości, łączność Wi-Fi, duży parking wzdłuż centralnych pomostów oraz nowoczesny system gospodarki odpadami.

Dubaj – węzeł morski przyszłości

Przewodniczący Meraas Abdulla Al Habbai zaznaczył, że Dubai Harbour jest przykładem infrastruktury przyszłości. Charakter portu ma jeszcze bardziej podkreślić status Dubaju jako nowoczesnego węzła morskiego, atrakcyjnego zarówno dla prywatnych właścicieli luksusowych jachtów jak i firm morskich poszukujących strategicznych lokalizacji. Dodał, że koncepcja Dubai Harbour inspirowana była wieloletnimi tradycjami morskimi i dziedzictwem morskim Zatoki Perskiej. Dubai Harbour to strategiczna inwestycja emiratu Dubaju w sektorze morskim. W 2018 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie w rankingu inwestycji w sektorze morskim znalazły się na 14 miejscu na świecie (suma inwestycji osiągnęła wartość 65 miliardów dolarów, z czego emirat Dubaj wypracował 7% wartości). x

Nie ma takiego drugiego portu na świecie!

Ekskluzywna marina Dubai Harbour będzie największym tego typu portem na Bliskim Wschodzie. Powstanie w nim 180 miejsc dla superjachtów o długości do 160 m oraz ekskluzywny jacht klub. Podzielona będzie na trzy sektory: xHarbour Marina Budynek kapitanatu znajdujący się w samym sercu mariny będzie architektonicznym dziełem sztuki. Przy portowej promenadzie zlokalizowane będą modne restauracje, eleganckie kawiarnie, sklepy oraz scena, na której będą odbywać się rozmaite występy i pokazy. Harbour Marina stanie się również siedzibą ekskluzywnego klubu jachtowego, położonego przy Bluewaters, Skydive Dubai i słynnej 150 – metrowej latarni morskiej. W pierwszym etapie budowy powstanie 560 miejsc dla jachtów o długości do 35 m, 150 miejsc zlokalizowanych blisko promenady oraz 410 położonych na uboczu, przeznaczonych dla klientów szukających prywatności.

Bay Marina

Bay Marina będzie pierwszą przystanią dedykowaną dla superjachtów z 180 miejscami do cumowania, w tym 45 miejscami przeznaczonymi specjalnie dla jachtów o długości powyżej 50 m i 8 stanowiskami dla jachtów o długości powyżej 100 m. Na terenie mariny znajdować się będzie także lądowisko dla helikopterów.

Palm View Marina

Najmniejszą i najbardziej kameralną częścią Dubai Harbour będzie Palm View Marina. Pomieści ona 37 jachtów o długości do 50 m. Będą one zacumowane wzdłuż promenady oraz w pobliżu północnej plaży w dzielnicy Dubai Harbour. Więcej szczegółów na temat Dubai Harbour na stronie: dubaiharbour.ae i www.boatshowdubai.com

Zdjęcia: Dubai Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top