CZECHY: PANORAMA PRAGI Z KOPUŁY MUZEUM NARODOWEGO

Muzeum Narodowe w Pradze w marcu, po miesięcznej przerwie, ponownie otworzyło swe podwoje dla zwiedzających. Po raz pierwszy w historii budynku została udostępniona dla publiczności także kopuła na szczycie, z której rozciąga się piękny widok na miasto.

 

Kopuła jest czynna codziennie, w godzinach od 10:30 do 17:30. W pomieszczeniu może znajdować się jednocześnie maksymalnie 25 osób, wstęp kosztuje 100 CzK. Muzeum Narodowe, najstarsza instytucja muzealna w Czechach, zostało założone przed 200 laty jako „Muzeum Ojczyźniane“ w 1818 roku. Z jego założeniem związane są takie osobistości, jak hrabia Kašpar Maria Šternberg, František Palacký, Jan Evangelista Purkyně, czy francuski badacz Joachim Barrande. Pomieszczenia neorenesansowego budynku muzealnego na Placu Wacława zostały udostępnione w 1891 roku. W ostatnich latach budynek przeszedł skomplikowany, gruntowny remont.

Dzięki otwarciu przestrzeni w Budynku Głównym i połączeniu jej z Nowym Budynkiem, Muzeum dwukrotnie powiększyło swoją powierzchnię wystawienniczą. Na zwiedzających czekają unikatowe eksponaty, które do tej pory były przechowywane w muzealnych magazynach. Wystawa o nazwie „2×100“ przedstawia historię 200 lat istnienia Muzeum Narodowego. Dla gości przygotowano 200 najcenniejszych i najciekawszych eksponatów przechowywanych w muzeum, które zostaną pokazane w nowym i zaskakującym kontekście, odzwierciadlającym różnorodność tych eksponatów – historycznych, przyrodniczych, naukowych i artystycznych, pochodzących nie tylko z Czech, ale także z całego świata

. Prezentacja multimedialna „Historia, która stała się przyszłością“ przedstawia zabytkowy Budynek Główny Muzeum Narodowego jako narodowy i architektonicznych symbol. W trakcie dwóch projekcji na parterze historycznej budowli zwiedzający poznają założenia oryginalnego projektu architekta Josefa Schulza i artystyczną wyjątkowość budynku. Na gości czekają także liczne wystawy czasowe. W czerwcu 2019 roku zaprezentowana zostanie ekspozycja Rycerze niebios, poświęcona czechosłowackim lotnikom w Wielkiej Brytanii, a latem będzie można obejrzeć wystawę Tutanchamon.

Zdjęcie: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top