DUBAJ: NOWA DOMINANTA ARCHITEKTONICZNA

W Dubaju otwarto dla zwiedzających nową dominantę architektoniczną, Dubai Frame. Czynna jest codziennie w godzinach od 10.00 do 19.00. Wstęp kosztuje 50 AED dla dorosłych i 20 AED dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Natomiast dla osób starszych i niepełnosprawnych z dwiema osobami towarzyszącymi jest bezpłatny. Dubai Frame należy do wyjątkowych projektów, których realizację władze miasta przywitały z wielkim entuzjazmem. Stanowi estetyczną ikonę i nową dominantę architektoniczną, która kulturowo łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością i jest ważną atrakcją zarówno dla gości, turystów, jak i mieszkańców.

 

Przewiduje się, że przyciągnie ona około dwóch milionów gości rocznie. Budowa Dubai Frame czyli „Berwaz Dubai” kosztowała 250 milionów AED. Budowla składa się z dwóch przezroczystych szklanych wież o wysokości 150 metrów, połączonych u szczytu 93-metrowym mostem, z którego roztacza się fascynująca miejska panorama.

Z jednej strony Rama Dubaju obejmuje pejzaże i budynki znajdujące się przy ulicy Sheikh Zayed Road, odwołujące się do nowoczesnego charakteru Dubaju, natomiast z drugiej strony Berwaz można podziwiać widok na Deirę, Umm Hurair i Karamę, symbolizujące stary Dubaj.

Na parterze ulokowano interesującą przestrzeń muzealną, w której przedstawiono historię rozwoju miasta oraz umieszczono wystawę prezentującą wszystko, co wiąże się z Dubajem. 

Zwiedzający wyruszają w swoistą podróż w czasie: projekcje, efekty mgielne, zapachy, ruch – to wszystko sprawia, że wystawa porusza wyobraźnię i porywa zwiedzających w klimat dawnych czasów.

Galeria Przeszłości Dubaju (Past Dubai Gallery) idealnie uosabia koncepcję projektu. Za pośrednictwem najnowszych technik prezentacji, w tym obrazów w 3D, opowiedziana jest tu historia rozwoju miasta, jego przeszłość, . Następnie zwiedzający przechodzą na podniebny poziom Sky Deck, by przeżyć drugą część podróży i zapoznać się z teraźniejszością Dubaju.

Na gości czekają z każdej strony niesamowite widoki: stare miasto na północy i nowy Dubaj na południu.

Dodatkowo przygotowano interaktywne aplikacje, np. ekrany uruchamiane w technologii rozszerzonej rzeczywistości, na których zwiedzający mogą wyszukiwać poszczególne budynki i obiekty, a także poznać ciekawostki czy obejrzeć budynki i obiekty w 3D.

Najnowsze technologie przybliżają różne aspekty współczesnego Dubaju, takie jak architektura, gospodarka i infrastruktura Kolejne doznania czekają na gości na drugiej stronie półpiętra, gdzie można zwiedzić Galerię Przyszłości Dubaju (Future Dubai Gallery). Przedstawia ona Dubaj za 50 lat: wirtualna metropolia została zaprezentowana z użyciem interaktywnych projekcji i technologii wirtualnej rzeczywistości.

 

Zdjęcia: Dubai Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top