DUBAJ: MUZEUM PRZYSZŁOŚCI JUŻ OTWARTE

Imponująca konstrukcja tego budynku, łącząca w sobie przeszłość z przyszłością, została doceniona w rankingu najpiękniejszych muzeów na świecie.

 

Muzeum Przyszłości położone przy Sheikh Zayed Road, obok Emirates Towers, zaskakuje swoją imponującą konstrukcją i nowoczesnymi rozwiązaniami. Budynek, nie podparty przez żaden filar, jest wykonany z włókna szklanego i stali nierdzewnej. Fasada siedmiopiętrowego muzeum zdobiona jest arabską kaligrafią – są to cytaty szejka Hamdana bin Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, podkreślające ludzką kreatywność i pomysłowość. Futurystyczny budynek o powierzchni 30 000 m2 i 77 m wysokości, został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Killa Design, a sama placówka założona przez Dubai Future Foundation – organizację powołaną przez szejka Al Maktouma.

Ważna jest też symbolika całego budynku: jego owalny kształt reprezentuje ludzkość, zielone wzgórze, na którym został wybudowany – ziemię, a przestrzeń dookoła – nieznaną przyszłość. Kolekcja muzeum będzie prezentować światowe innowacje, prototypy i wynalazki, ukazane na interaktywnych ekranach. Nie zabraknie też elementów edukacyjnych, dzięki którym będzie można m.in. ocenić nasz wpływ na przyszłość.

Prezentowane wystawy będą związane z przestrzenią kosmiczną, ekosystemami, bioinżynierią i technologiami, kształtującymi rozwój całej cywilizacji – od transportu i energii po produkcję żywności. Jedno piętro w muzeum będzie dedykowane wyłącznie dzieciom. Cała placówka zaś platformą do wymiany poglądów filozoficznych, społecznych i duchowych. Mohammad Al Gergawi, dyrektor Dubai Future Foundation, powiedział, że Muzeum Przyszłości podkreśla wiodący status Zjednoczonych Emiratów Arabskich w dziedzinie innowacji, wzornictwa i architektury.

Według niego, muzeum jest światową bramą do przyszłości, dzięki swojemu wzornictwu i zastosowanym najnowszym technologiom, które przyciągają wynalazców i kreatywnych profesjonalistów z całego świata. Pomimo tego, że oficjalne otwarcie nastąpiło 22 lutego, National Geographic już nazwał Muzeum Przyszłości jednym z 14 najpiękniejszych muzeów na świecie. Bilety są dostępne na stronie: www.museumofthefuture.ae/en/book

Zdjęcia: Dubai Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top