DUBAJ : HATTA – TURYSTYKA NA ZASADACH ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich atrakcji turystycznych przybywa z roku na rok. Również w najbliższym czasie planowane jest uruchomienie nowych projektów, jednak tym razem w rejonie Hatta, będącym eksklawą Dubaju.

 

Miejsce, które warto poznać

Hatta słynie z pięknych krajobrazów – jezior, wąwozów, farm, zapór i świeżego powietrza. Co więcej, znajdujący się w pewnej odległości od Dubaju rejon wyróżnia się chłodniejszym klimatem. Zawdzięcza to usytuowaniu wśród pasm górskich. Hatta to miejsce rozwijającej się ekoturystyki, która przyczynia się do ochrony środowiska oraz przynosi korzyści ekonomiczne młodym ludziom, miejscowym firmom, przedsiębiorcom i poprawia jakość życia społeczności lokalnej.

Ważnym dniem dla Hatty był 10 lipca bieżącego roku, kiedy to firma Meraas podała do wiadomości publicznej plan realizacji szeregu projektów. Ich celem jest pobudzenie turystyki, pogłębienie rozwoju społecznego i gospodarczego położonej w malowniczej scenerii Hatcie, która jest atrakcyjna zarówno dla osób liczących na wypoczynek, jak i tych pragnących poznać bogactwo i różnorodność kultury regionu. Angażujący prywatnych przedsiębiorców, wiele firm oraz młodych ludzi projekt jest zgodny z wizją szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktuma.

 

Strategia zrównoważonego rozwoju

 

Projekty spełniające światowe standardy opracowano na podstawie strategicznych planów firmy Meraas, która stoi za sukcesem takich atrakcji, jak City Walk, La Mer, Blue Waters, Last Exit. Ważnym elementem strategii projektów jest realizacja postanowień zrównoważonego rozwoju obejmującego aspekt ekonomiczny, kulturowy, społeczny i związany z ochroną środowiska naturalnego.

Materiały budowlane uwzględnione przez pomysłodawców projektów mają poprawić, ewentualnie uzupełnić, środowisko naturalne. W żadnym wypadku nie wpłyną na integralność geologiczną obszaru, nie będą miały wpływu na okoliczne społeczności i ekosystemy. Strategia zrównoważonego rozwoju uwzględniona w projektach to mądra droga rozwoju, ponieważ pomaga przyrodzie i wzmacnia pozytywne wrażenia wśród turystów. 

 

Ekoturystyka

 

Jednym z celów projektów jest popularyzacja Hatty jako kierunku ekoturystycznego, w którym stawia się na ekologię oraz minimalizowanie niekorzystnego wpływu ludzi na środowisko naturalne i społeczność lokalną. Inauguracja pierwszej fazy projektów w Hacie zaplanowana jest na czwarty kwartał br. * Moc wrażeń w jednym miejscu W intensyfikacji turystyki mają również pomóc atrakcje, takie jak ta planowana w górach Al-Hadżar, które same w sobie działają jak magnes na przyjezdnych odwiedzających ZEA.

Tworzą one bowiem przepiękne, malownicze krajobrazy i są niczym brama wjazdowa dla podziwiających okolicę turystów. Na wysokości około 450 metrów pasma górskiego ciągnącego się wzdłuż wschodniej granicy emiratów, umiejscowione zostaną olbrzymie litery układające się w nazwę eksklawy Dubaju.

Ważnym punktem uruchamianych projektów ma być utworzenie centrum rozrywki oraz interaktywnego centrum informacji turystycznej, które będzie ogniwem łączącym turystów, przewodników i mieszkańców regionu. Planowane w ramach projektów zmiany dotyczą wyłącznie obszarów oddalonych od lokalnych obszarów mieszkalnych. Powodem tego jest potrzeba zapewnienia mieszkańcom Hatty prywatności oraz nie ingerowania w ich styl życia.

 

Baza noclegowa

 

Nieodzownym elementem projektów mających pobudzić turystykę w Hatcie jest stworzenie odpowiedniej bazy noclegowej, z której korzystający turyści odpoczywając będą mogli podziwiać urokliwy krajobraz. Schroniska górskie z 20 pokojami położone w spokojnym, niemal idyllicznym odosobnieniu z całą pewnością pozwolą odwiedzającym zasmakować pełnego relaksu. Nie lada atrakcją będzie również możliwość obozowania w jedynym w swoim rodzaju hotelu położonym wśród malowniczych gór nad brzegiem tamy – Hatta Dam, którą zbudowano, żeby zabezpieczyć miasto przed powodziami.

 

Druga faza projektu

 

Kolejny etap projektów wspierających turystykę w Hatcie obejmować będzie stworzenie dodatkowych obiektów gościnnych i handlowych, które będą ważnymi punktami „spotkań” turystów z bogatą kulturą Emiratów. Rozmach inwestycji oraz jej proekologiczny i nastawiony na zrównoważony rozwój charakter sprawiają, że jest to jedno z najbardziej interesujących przedsięwzięć turystycznych realizowanych obecnie na świecie. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie Dubajem można zakładać, że Hatta w niedalekiej przyszłości będzie kolejnym hitem na turystycznej mapie globu.

 

Zdjęcia: Dubai Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top