DUBAJ – 13 NIEZWYKŁYCH REKODÓW

Dubaj wciąż zaskakuje, bijąc kolejne międzynarodowe rekordy. Sacha Jafri, brytyjski artysta i filantrop mieszkający w Dubaju, stworzył największy na świecie obraz na płótnie, tym samym dodając do dubajskich rekordów kolejne dzieło i poruszając światowe media. Przyjrzyjmy się innym, niezwykłym rekordom, które emirat ten zgromadził na przestrzeni lat.

 

Największa pula nagród w wyścigach konnych

Pula nagród w czasie jednego dnia wyścigów konnych Dubai World Cup 2012 na torze Meydan Racecourse wyniosła 26 milionów dolarów (około 100 milionów złotych).

Najszybszy maraton w stroju do futbolu amerykańskiego

Aby wziąć udział w maratonie trzeba być odrobinę szalonym. Aby przebiec maraton w pełnym stroju do futbolu amerykańskiego trzeba być naprawdę zwariowaną osobą. Redaktor dubajskiego magazynu „Time Out” Ozzie Alistair Kealty dokonał tego w 2019 r. podczas Dubai Marathon, przekraczając metę w imponującym czasie 3 godzin 33 minut i 42 sekund.

Największa kwiatowa instalacja

W Dubaju nawet skromna rabatka kwiatowa może pobić rekord świata. Współpraca mistrzów z Miracle Gardens zaowocowała niecodziennym kwiatowym osiągnięciem, które zajęło pierwsze miejsce w Księdze Rekordów Guinnesa. Kwiatowy Airbus A380 ma wymiary 73 na 78 m i wznosi się na wysokości 22 m ponad głowami odwiedzających.

   Największy pokaz synchronicznego tańca samochodowego

Dubaj kocha motoryzację. Jeszcze bardziej uwielbia sokoła – narodowy symbol, który stał się motywem przewodnim największego na świecie synchronicznego tańca samochodowego. Na stadionie Dubai Rugby 7s, 180 samochodów Nissana stworzyło kontur sokoła jeżdżąc w rytm muzycznej choreografii.

   Największa puszka kawioru

W Dubaju miłość do rekordów łączy się z miłością do jedzenia i luksusu. Podczas uroczystej kolacji sylwestrowej goście degustowali kawior z największej na świecie puszki! Była to nie lada uczta, gdyż puszka ważyła aż 50 kg! To dopiero huczne rozpoczęcie Nowego Roku.

Największa fontanna

Fontanna Palm Fountain pierwsze miejsce w Księdze Rekordów Guinessa zajęła pod koniec zeszłego roku. Nadmorska atrakcja przyciąga tłumy turystów, sprawiając, że kompleks handlowo-rozrywkowy The Pointe jeszcze bardziej zyskał na popularności. Fontanna może wystrzelić nawet 1300 m² wody morskiej na wysokość 105 m. To wyjątkowe widowisko trzeba zobaczyć przynajmniej raz!

Najdłuższy rząd zapiekanek w cieście

W styczniu restauracje USA Pears, Emirates Culinary Guild i hotel Jumeirah Creekside stworzyły najdłuższy rząd zapiekanek na świecie! W długiej linii ustawiono aż 2 209 tych pysznych przekąsek! XNajdłuższa jazda na tylnych kołach quada Przejechać po mieście 60 kilometrów to dość sporo. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy można te 60 km przejechać na tylnych kołach quada? Abdulla Al Hattawi zdołał przejechać taki dystans po Sheikh Zayed Road. Nie próbujcie tego w godzinach szczytu.

Najdłuższa podwodna transmisja radiowa

Czy filmy naprawdę zepchnęły transmisje radiowe na margines? A może po prostu wysłały je pod wodę? Atlantis The Palm może pochwalić się najdłuższą podwodną audycją radiową, nadawaną na żywo w akwarium Atlantis Ambassador Lagoon. Audycja radiowa na głębokości 3 m trwała 5 godzin 25 minut i 25 sekund!

Najliczniejszy skok spadochronowy z balonu

Na horyzoncie nad The Palm każdego dnia można obserwować skaczących spadochroniarzy. Ale rzadko można zobaczyć kilka osób skaczących jednocześnie. Skok ze spadochronem z balonu wykonany jednocześnie przez 25 poszukujących wrażeń spadochroniarzy, stanowił nie lada widowisko.

   Najwyższy hotel

W Dubaju nie brakuje luksusowych hoteli, jednak tylko jeden może nosić miano najwyższego. Trudno go nie zauważyć. Przy Sheikh Zayed Road znajduje się 75-piętrowy hotel Gevora zwieńczony złotą kopułą. Ma wysokość 356 m. Najwyżej położony pokój znajduje się na 71. piętrze.

Naj… Burj Khalifa

Burj Khalifa o wysokości 828 m jest bezkonkurencyjnie najwyższym budynkiem na Ziemi. Jednakże jest to także najwyższa wolnostojąca konstrukcja na świecie, z największą liczbą pięter, w której znajduje się najwyżej położony zewnętrzny taras widokowy oraz winda, która pokonuje najdłuższy na świecie dystans.

Najwyższy budynek mieszkalny

Hotelowe pobyty w podniebnych wnętrzach to jedno. A co powiecie na zamieszkanie w chmurach na codzień? Jest to możliwe w Princess Tower, który jest najwyższym budynkiem mieszkalnym na świecie. Najwyżej połóżone mieszkanie znajduje się na wysokości 357 m.

Aquaventure bije niejeden rekord

• Park Wodny Aquaventure jest uznawany za jeden z największych i najlepszych parków wodnych na świecie. • Splasher’s Lagoon, Cove, Island oraz Mountain tworzą największy dziecięcy park wodny na Bliskim Wschodzie. • To tutaj znajduje się najwięcej na świecie zjeżdzalni przyjaznych dzieciom niż w jakimkolwiek innym wodnym parku. • W 2020 r. TripAdvisor mianował go parkiem wodnym numer jeden w Dubaju i na Bliskim Wschodzie oraz drugim najlepszym parkiem wodnym na świecie.

Zdjęcia: Dubai Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top