DOLINA CHARLOTTY: X FESTIWAL LEGEND ROCKA

X Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty dobiega półmetka. Przed nami koncerty takich gwiazd jak Deep Purple, Marillon i Mike & The Mechanics. Tegoroczne koncerty w ramach X Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty odbywają się zarówno w lipcu jak i w sierpniu. 7 lipca festiwal zainaugurował koncert amerykańskiej wokalistki i basistki Suzi Quatro oraz Kasi Kowalskiej. Obie artystki zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność zgromadzoną w amfiteatrze Doliny. Jednak koncertem, na który czekała większość fanów (odbył się 8 lipca) był koncert Carlosa Santany, legendarnego, meksykańskiego muzyka gitarzysty rockowego i jazzowego. Fanów przybyło tylu, że ledwo się pomieścili. Przed nami kolejne koncerty. Jeszcze w lipcu odbędą się Deep Purple, Marillon i Mike & The Mechanics.

 

MARILLON I MIKE & THE MECHANICS

Najbliższy festiwalowy koncert odbędzie się 25 lipca br. O godzinie 20 wystąpi zespół Marillion, a zaraz po nim ok. godz 22 Mike & The Mechanics. Brytyjski Marillion występował w Dolinie Charlotty w 2010 roku podczas IV edycji Festiwalu Legend Rocka i powraca, na wyraźną prośbę fanów, podczas jubileuszowej X edycji Festiwalu. Grupa Marillion powstała w 1979 roku w Aylesbury, w Anglii. Fantastyczny sukces w całej Europie płyty „Misplaced Chilhood” z hitami „Kayleigh” i „Lavender” z 1985 r. wyniósł zespół na szczyty list przebojów. W 1987 roku grupę opuścił charyzmatyczny wokalista Fish. Na jego miejsce pojawił się Steve Hogarth z The Europeans i z powodzeniem udźwignął ciężar bycia wokalistą.

Marillion ma na swoim koncie 17 ciekawych muzycznie albumów, w tym bardzo chwalony „Marbles” z 2004. Brytyjczycy obecnie pracują nad 18. studyjnym albumem, M18, który z finansową pomocą fanów ma się ukazać jeszcze w tym roku. Po zespole Merillion wystąpi Mike & The Mechanics, formacja założona przez znanego z Genesis gitarzystę Mike’a Rutherforda. Grupa powstała w 1985 roku, gdy Mike postanowił prowadzić własny zespół, niezależnie od grania w Genesis.

Zespół Mike & the Mechanics z wokalistą Paulem Youngiem odniósł natychmiastowy sukces już pierwszym albumem „Mike + the Mechanics” z 1985 roku. Następny „The Living Years” z 1988 r. przyniósł mega hit „The Living Years”, który zaśpiewał Paul Carrack, ale głównym wokalistą był Young, którego słychać w przeboju „Nobody’s Perfect”. Kompilacja „Hits” z 1996 r pokryła się platyną w Anglii. Po śmierci wokalisty Paula Younga w roku 2000, zespół zawiesił działalność, by zebrać się ponownie w innym składzie i od 2004 roku działać pod nazwą „Mike & the Mechanics featuring Paul Carrack”.

Po nagraniu albumu „Rewired” Carrack poświęcił się karierze solowej i Rutherford w 2007 r. zawiesił działalność M &The M. Dwa lata później powołał do życia nowe wcielenie M & The M, a wokalistą został Andrew Roachford. Po wydaniu nowego albumu „The Road” w 2011 r. M & The M ruszyli znowu na trasy koncertowe po USA i Europie. W obecnym składzie Mike’owi Ruthefordowi towarzyszą wokaliści Andrew Roachfoard i Tim Howar, Anthony Drennan (gitary, bas), Gary Wallis (perkusja) i Luke Juby (klawisze, wokal). W repertuarze koncertowym są wszystkie przeboje zespołu jak i 2 lub 3 utwory z repertuaru grupy Genesis.

 

DEEP PURPLE

 

26 lipca Dolinę Charlotty odwiedzi ponownie grupa Deep Purple, uznana w 1977 roku za najgłośniejszy zespół rockowy świata. Ta niekwestionowana legenda, pionierzy hard rocka i heavy metalu grali już w tym amfiteatrze 24 lipca 2011 r. podczas V Festiwalu Legend Rocka. Wtedy wykonanie „Smoke On The Water” sprawiło, że nikt z obecnych nie był w stanie usiedzieć na miejscu. Wielotysięczny chór głosów akompaniował wykonawcom. Było to niezapomniane przeżycie dla widzów, jak również dla samych artystów, którzy postanowili ponownie zagrać w Dolinie Charlotty.

Tegoroczny koncert Deep Purple będzie okazją do posłuchania legendarnego wokalisty zespołu Iana Gillana, który z pewnością przypomni niektóre z największych przebojów zespołu (Child in Time, Smoke on the Water, Perfect Strangers, Black , Woman from Tokyo, Hey Joe, Fools, Burn, Highway star, Hush). Przed Deep Purple wystąpi zespół Turbo, który powstał w styczniu 1980 roku w Poznaniu i był kontynuatorem dokonań zespołów Stress i Heam.

 

Zdjęcia: marillion.com i wikipedia.org

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top