DOBROCZYNNE ŹRÓDŁO ENERGII

DOBROCZYNNE ŹRÓDŁO ENERGII
 

Koenzym Q 10 niezbędny do życia  


    Niecodzienny był temat drugiego styczniowego spotkania w „Globtroterze”: koenzym Q 10, jego rola w życiu człowieka i zastosowanie w lecznictwie.  A naszymi gośćmi właściciele firmy HEDAT z Sulejówka, importera produktów zawierających ten enzym – Tadeusz Kaczmarczyk i Arkadiusz Iwanowski oraz dr Ewa Sawicka, pracownik naukowy Akademii Medycznej we Wrocławiu.           


 Przedstawiła ona historię wyizolowania w 1957 roku w Laboratorium Badań Enzymowych Uniwersytetu w Wisconsin w USA, a w dwa lata później ponownego wyizolowania tego związku i opisania jego budowy chemicznej przez prof. Karla Folkersa oraz  późniejszych wieloletnich badań nad nim. Wykazały one, co później wyróżniono Nagrodą Nobla, że ta złożona cząsteczka pełni niezwykle istotne funkcje w procesach metabolicznych zachodzących w żywych organizmach i jest >naturalnym składnikiem niezbędnym do produkcji energii..        

    Koenzym Q 10 jest substancją obecną w każdej komórce. Jego niedobór powoduje defekt bioenergetyczny, co zaburza czynności wielu tkanek i narządów. Zarejestrowany w Światowej Organizacji Zdrowia, stosowany jest powszechnie, m.in. w krajach skandynawskich, Japonii, USA, Włoszech, Francji i Niemczech. Na rynek polski w postaci różnych, zawierających ten koenzym preparatów: kapsułek, tabletek, kremów, importuje od producenta, duńskiej firmy Jemo-Pharm A/S Stege, firma naszych gości.             Jak zapewniła uczestników spotkania dr E. Sawicka, wieloletnie, liczne badania kliniczne potwierdziły pozytywne skutki stosowania koenzymu Q 10 w różnych stanach chorobowych. Jak również istotną poprawę stanu klinicznego i parametrów hemodynamicznych u osób z chorobą niedokrwienia serca, niewydolności krążenia i nadciśnieniem> tętniczym. Korzystny wpływ ma on także w leczeniu chorób mięśni, skóry, przyzębia – zwłaszcza paradentozy, cukrzycy i miażdżycy. Zwiększa on wydolność fizyczną, a wyrównywanie niedoborów tego koenzymu w organizmie człowieka spowalnia procesy starzenia. Stosowany jest również w kosmetyce.       

     Więcej i bardziej szczegółowe informacje na temat koenzymu Q 10, zawierających go i dostępnych w Polsce preparatów oraz o importującej je firmie znaleźć można w Internecie pod:www.hedat.pl.  

Cezary Rudziński
Zdjęcia autora  

Dodane 30 01 08

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top