CZTERY PORY ROKU W TATRACH

„To pierwszy na polskim rynku album prezentujący polskie i słowackie Tatry całościowo – pisze we wstępie albumu „Tatry” Adam Bujak. Przypominamy tą książką zasłużonego fotografika Mieczysława Żbika, zdobywcę kilkudziesięciu nagród i autora licznych wystaw indywidualnych. Czar klasycznej fotografii – tak można określić jego twórczość. W albumie triumfuje piękno, ale nie brak także grozy i tajemnicy. Różnorodność Tatr Wysokich, Zachodnich i Bielskich; majestatyczne szczyty, skaliste granie, poszarpane turnie, spokojne doliny, stawy, w których przegląda się niebo… Tatry dzikie i nieokiełznane, a jednocześnie bliskie – fotografowane sercem”.

 

 

Adam Bujak w słowie wstępnym daje znakomitą rekomendację autorowi: „Z nieukrywanym podziwem patrzyłem na świetnie skomponowane fotografie. Mieczysław Żbik potrafi wydobywać nastroje, klimaty. Czuje światło i umie dać temu wyraz. No i świetnie zna góry, wędrował po nich przez kilkanaście lat swojego życia, bez czego niemożliwe byłoby takie zgłębienie tematu. Album Tatry. Cztery pory roku to wspaniała, imponująca wizytówka Tatr, które autor fotografował i po polskiej, i po słowackiej stronie. Bardzo dobrze, że wydawca zdecydował się zamieścić w albumie również fotografie czarno-białe, jest w nich bowiem odwołanie się do stylu starego mistrza. Kiedy patrzę na ten album, to wzdycham: jakże piękna jest fotografia klasyczna! Z wielką przyjemnością polecam wszystkim tę książkę; bije z niej wielkie umiłowanie gór, podziw i respekt wobec nich”.

 

Właściwie niewiele można już dodać po tych słowach znakomitego fotografa, autora zdjęć do dziesiątków przepięknych albumów z Polski, Włoch i innych krajów, osobistego fotografa papieża Jana Pawła II. Może tylko to, że naszą wiedzę na temat Tatr na pewno pogłębi tekst wybitnego znawcy tematu, przewodnika tatrzańskiego Michała Kowalskiego.

 

Ta książka artysty fotografa Mieczysława Żbika prezentuje nam najwspanialsze góry naszej części Europy. Autor przez wiele lat z wielkim profesjonalizmem utrwalał obrazy Tatr polskich i słowackich. Teraz pokazuje nam urodę tatrzańskich szczytów i dolin zmieniających się wraz z nastaniem kolejnych pór roku, piękne górskie kwiaty i żyjące tu zwierzęta, góralskie szałasy i sanktuaria. Dla autora tych pięknych, nieco baśniowych zdjęć Tatry stanowią jedną całość, a na szczęście także dla nas, turystów, dawna granica przestała praktycznie istnieć.

 

Możemy tu też obejrzeć takie Tatry których sami raczej nie zobaczymy, pan Mieczysław Żbik miał bowiem zgodę od władz obu parków narodowych na chodzenie poza szlakami turystycznymi i pokazuje nam te piękne góry z wielu miejsc niedostępnych dla zwykłego turysty. A zamieszczone gdzieniegdzie czarno-białe fotografie, dodają tej pięknej książce nieco nostalgicznego wdzięku.

 

TATRY – fotografie: Mieczysław Żbik; tekst: Michał Kowalski. Wydawnictwo BIAŁY KRUK. Kraków 2009, 176 str., cena 99 zł

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top