CZESKI RAJ: PIESZO I NA ROWERZE

Czeski Raj leży w pobliżu polskiej granicy (ok 60 km od Szklarskiej Poręby). Do przyrodniczych unikatów należą tamtejsze Boskovskie Jaskinie Dolomitowe, naj rozleglejsze jaskinie dolomitowe w Czechach. Prawdziwe skarby natury kryje majestatyczna góra Kozakov – piękne agaty, jaspisy, chalcedony i ametysty. Na miłośników zabytków czekają malownicze miasteczka, liczne zamki i pałace, a także perełki architektury ludowej. Pewnie dlatego w XIX wieku goście tutejszego uzdrowiska Sedmihorky zaczęli nazywać ten region Czeskim Rajem. Przedstawiamy propozycje na piesze i rowerowe wycieczki po okolicy.

 

* Trasy edukacyjne wśród Skał Prachovskich i Klokočskich

 

Rezerwat przyrody Skały Prachovskie, położony około 7 km na północny zachód od Jiczyna, to ulubione miejsce dla miłośników wspinaczek i wędrówek. Na niedużym obszarze znajdziemy strome skały o ciekawych kształtach, liczne wąwozy i punkty widokowe, z których rozciąga się piękna panorama Czeskiego Raju.

Rezerwat przyrody Skały Klokočské słynie nie tylko z monumentalnych form skalnych lecz także z jaskiń. Znajduje się tam najrozleglejsza jaskinia Czeskiego Raju. Ze ściany skalnej rozciągają się przepiękne widoki na północną i południowo wschodnią część miasta skalnego.

 

* Spacer na zamek Trosky

 

Stojące na wzniesieniu ruiny gotyckiego zamku Trosky są symbolem Czeskiego Raju. Przypominają one kształtem wystające z ziemi rogi diabła. Zgodnie z miejscową legendą, w tym miejscu znajduje się wejście do piekła. Dlatego zamek nazywa sie czasami „Bramą do piekła w sercu Czeskiego Raju“. Wieże zamkowe nazywane są „Babą“ i „Panną“.

Wiąże się z nimi legenda o uwięzionych kobietach, młodej i starej, które ciągle się ze sobą kłóciły, a ich głosy roznosiły się po całej okolicy. Z wież rozciąga się piękna panorama, można stamtąd dostrzec także Karkonosze. Malownicza trasa Podtroseckimi Dolinami na zamek Trosky mierzy około 11 kilometrów.

 

* Rowerem przez Hruboskalsko

 

Hruboskalsko to jedno z najpopularniejszych miast skalnych. Skały osiągają tam wysokość 55 metrów. Przez okolicę wiodą szlaki rowerowe o średnim poziomie trudności. Przy nich znajdują się liczne punkty widokowe. Ciekawostką architektoniczną jest ulokowany pośród lasów piękny drewniany dom z początku XIX wieku, jeden z najcenniejszych zabytków architektury ludowej w Czeskim Raju.

Na skale niedaleko Turnova stoi zamek Hrubá skála, w którym obecnie mieści się niezwykły hotel i restauracja. Na zachodnim skraju Hruboskalska wznosi się Valdštejn, uważany za najstarszy zamek w Czeskim Raju.

 

* Na rowerze z Turnova na Małą Skałę

 

Trasa okrężna o średnim poziomie trudności mierzy 20 km. Nad okolicą dominuje zamek Hrubý Rohozec z drugiej połowy XIII wieku. Trasa rowerowa wiedzie od tego zamku do ruin zamku Frýdštejn, następnie w kierunku miejscowości Mała Skała, popularnego miejsca aktywnego wypoczynku, ulokowanego nad rzeką Jizerą.

Znajduje się tam wypożyczalnia raftów, łodzi, rowerów i innego sprzętu sportowego. Z Małej Skały przejechać można wzdłuż rzeki do Dolánek, tam zwiedzić zabytkowe gospodarstwo Dlaskův statek, a następnie powrócić na Hrubý Rohozec.

 

* Do pałacu i na zamek

 

Bardziej wprawionym cyklistom polecamy trasę o długości 44 km wiodącą z Jiczyna do Sobotki, na zamek Kost, do Skał Prachovskich i z powrotem do Jiczyna. Miasteczko Jičín nazywane jest Bramą do Czeskiego Raju. Zwiedzić w nim można zakład szewski Rumcajsa, interaktywną ekspozycję poświęconą słynnemu rozbójnikowi w Galerii Miejskiego Centrum Informacji w Pałacu Valdštejna na rynku i wieżę z 1568 roku, z której rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę.

Każdego roku na początku września odbywa się tam barwny festiwal Jiczyn – miasto bajki. W pobliżu Jiczyna leży gmina Sobotka, gdzie są ciekawe przykłady architektury ludowej, klasycystycznej i funkcjonalistycznej. Warto zwiedzić tam między innymi piękny pałac Humprecht. Z Sobotki dojechać na zamek Kost, pochodzący z dojrzałego gotyku.

Trasa rowerowa prowadzi następnie do rezerwatu przyrody Skały Prachovskie i stamtąd z powrotem do Jiczyna. Udogodnieniem dla cyklistów w Czeskim Raju są kursujące tam autobusy przystosowane do przewozu rowerów, tak zwane cyklobusy. Dostępne są także liczne wypożyczalnie rowerów. Informacje na stronie www.mesto-jicin.cz/cyklistika.php. Centra informacji turystycznej oferują mapy i broszury w języku polskim.

Rowerzystom i turystom pieszym polecamy aplikację mobilną Mapy.cz, którą znajdziemy na stronie https://aplikace.seznam.cz/mapy.html. Można ją ściągnąć na Android, Apple i Windows. Więcej informacji o regionie na stronie www.cesky-raj.info

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top