Czeska Szwajcaria

W ramach Międzynarodowego Konkursu na Najlepsze Europejskie Destynacje (EDEN – European Destinations of ExelleNce) tytuł Najlepszej Europejskiej Destynacji w Czechach otrzymała Czeska Szwajcaria.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria, leżący przy samej granicy z Niemcami, obejmuje najpiękniejszą i najcenniejszą część Piaskowców Łabskich. Po przeciwnej stronie rozciąga się niemiecki Park Narodowy Saska Szwajcaria. Romantyczna sceneria z rozległymi lasami, głębokimi dolinami rzecznymi oczaruje każdego miłośnika piękna przyrody. Bramami wstępu do parku są z jednej strony miejscowość Hřensko, a z drugiej Kyjov.

Jedną z największych atrakcji przyrodniczych Czeskiej Szwajcarii jest Pravčická Brama – największa skalna brama w Europie. Jest ona tworem wody, wiatru i mrozu. Powstawała przez około milion lat, obecnie jest symbolem Czeskiej Szwajcarii i najważniejszym celem wycieczek.

Niezapomniane widoki na przepiękną okolicę miast skalnych oferują turystom tutejsze wieże widokowe. Do wszystkich można dojść pieszo lub dojechać na rowerze a nawet koleją . Większość wież jest czynna przez cały rok, niektóre mają w miesiącach zimowych ograniczone godziny otwarcia. Z wież widokowych Tanečnice i Vlčí hora rozciąga się wspaniały widok na dolinę Kyjowską. Prawadzi przez nią ciekawa trasa turystyczna, którą można pokonać samemu lub z przewodnikiem.

Na miasto Děčin, góry Łużyckie i Piaskowce Łabskie możemy spoglągać z wieży widokowej na Sokolim szczycie (506 m), otwartej w 2004 roku. Punkt widokowy na Wielkim Chlumie (508 m), powstały w roku 1930, oferuje widoki na Kotlinę Děčinską i na górę stołową Děčinski Śnieżnik, na której także znajduje się wieża widokowa, dostępna pieszo lub na rowerze, po drodze asfaltowej, z parkingu w miejscowości Sněžník lub dla bardziej zaawansowanych, bezpośrednio z Děčina.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria, wspólnie z Saską Szwajcarią stara sie obecnie o wpisanie na listę UNESCO.

Więcej informacji: www.edenineurope.eu ,www.ceskesvycarsko.cz , www.czechtourism.com 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top