CZECHY: ZLOTY CZAROWNIC

Jeśli chcesz zdobyć tytuł najpiękniejszej lub najstraszniejszej czarownicy, zapraszamy do Czech 30 kwietnia. Nie zapomnij o miotle, czarownych szatach i dobrym humorze! Tego dnia od czarownic, czarowników i innych osobliwych istot zaroi się w każdym czeskim mieście i miasteczku!

 

Magiczna noc z 30 kwietnia na 1 maja, poprzedzająca uroczystość św. Filipa i Jakuba nazywana jest w Czechach Nocą Czarownic lub Filipojakubską. Zgodnie z wierzeniami czarownice zlatywały się o północy na sabat.

 

 

Tej nocy, aby uchronić się przed złymi czarami warto było mieć przy sobie kwiat paproci lub poświęconą kredę. Na wzgórzach rozpalano ogniska, które miały odstraszać grasujące wiedźmy. Tradycja ta jest nadal żywa we wszystkich regionach Republiki Czeskiej. W Karkonoszach na przykład, wieczorem, w wigilię św. Filipa i Jakuba, gdzieniegdzie płoną ogniska, do których wrzuca się stare miotły. Spotkania przy watrach, popularne wśród młodzieży, są świetną okazją do wspólnej zabawy.

 

Na rynku i w ogrodach browaru Eggenberg w Czeskim Krumlovie na małe i duże straszydła czeka wesoła zabawa taneczna przy wielkim ognisku, wykonywanie kostiumów i konkursy. www.ckrumlov.cz. Na Palenie Czarownic zapraszamy 30 kwietnia na dziedziniec zamku w Ostrawie, gdzie każdy uczestnik imprezy będzie mógł się wykazać umiejętnością latania na miotle i wziąć udział w wielu innych wesołych konkursach i zabawach. www.slezskoostravskyhrad.cz.

 

Barwny pochód wiedźm z lampionami przemaszeruje 30 kwietnia przez Novą Bystřicę (Czechy Południowe), w kierunku Mnisiego Stawu (Mnišský rybník), gdzie na wszystkich czekają dzikie harce, jadło i napoje. www.novabystrice.cz. Rowerową ścieżką Szlakiem Czarownic Miłośników dwóch kółek zapraszamy na wycieczkę w rejon Jesenika i Šumperka.

 

Ścieżka edukacyjna zaprowadzi nas w miejsca związane z procesami czarownic, które odbywały się tutaj w XVII wieku. Na trasie, o długości 138 km, znajdziemy 20 stacji, na których umieszczone są informacje o tych strasznych wydarzeniach sprzed stuleci. Więcej na: www.jeseniky-tourism.c.

 

Na zdjęciu:  Tablica pamiątkowa na obelisku w Parku Zdrojowym Velke Losiny, na miejscu w którym w latach 1679 – 1686 spalono 38 niewinnych kobiet oskarżanych o czary. W latach zabobonów i ciemnoty nie była to bynajmniej zabawa…

 

Fot. Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top