ALPY W POLSCE

Switzerland Tourism w Polsce ( więcej: www.MojaSzwajcaria.pl ) we współpracy ze spółką Interhome ( www.interhome.pl ) zorganizował w Polsce 4 pokazy filmu „The Alps”, którego producentami są twórcy słynnego filmu „Everest”.

 

Dwa z nich odbyły się w kinie Orange IMAX w Warszawie, w tym galowy w dniu 27 kwietnia z udziałem Ambasadora Szwajcarii w Polsce J.E. Benedicta de Cerjat. Pozostałe dwa pokazy zorganizowane zostały w Krakowie i w Katowicach.

 

Na gigantycznym, liczącym kilkaset m. kw. ekranie zaproszeni goście –  w tym kilkoro „globtroterowców” – zobaczyli fantastycznie sfilmowany, w znacznym stopniu z powietrza, niepowtarzalny świat szwajcarskich gór.

 

A na jego tle – prawdziwą historię Johna Harlina III, amerykańskiego alpinisty i pisarza, który pokonał Eiger North Face – północną ścianę Eigeru, uważaną za jedną z najtrudniejszych na świecie.

 

 

Jego ojciec, John Harlin II, był pierwszym Amerykaninem, który tego dokonał – przypomnieli gospodarze w zaproszeniu na pokaz. W 1966 roku podczas wytyczania nowej drogi (direttissima) ok. 400 m przed szczytem zerwała się lina i alpinista runął w przepaść. To wydarzenie na zawsze zmieniło życie 9-letniego wówczas chłopca.

 

40 lat później John Harlin junior przyjechał do Szwajcarii, aby zmierzyć się z największym wyzwaniem w jego życiu. W zdobywaniu tej góry towarzyszyli mu doświadczeni alpiniści, Daniela i Robert Jasper. W filmie pokazane zostały niesamowite obrazy gór i wodospadów, podróże pociągami przez fascynujące krajobrazy, filmowane w nowatorski sposób zejścia lawin, skoki bungee z najwyższej na świecie wysokości z zapory Verzasca i pasjonujące zmagania.

 

A także widoki z najciekawszych miejsc w Szwajcarii, jak Grindelwald, Jungfraujoch – Top of Europe, Zermatt z Matterhornem, lodowiec Aletsch, Ekspres Lodowcowy czy winnice Lavaux nad Jeziorem Genewskim. Film pokazał również jak wielkie znaczenie ma rodzina, a obrazom towarzyszyła muzyka zespołu Queen. Reżyserem tego 45 minutowego filmu był Stephen Jukon, zaś producentem MacGillivray Freeman Films. Było to znaczące wydarzenie dla miłośników wysokich gór i Szwajcarii.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top