CZECHY: ZAMKI I PAŁACE CZEKAJĄ NA POLSKICH TURYSTÓW

Czeskie zamki i pałace rozpoczęły już sezon wiosenno – letni. Na zwiedzających czekają liczne imprezy kulturalne, nowe ekspozycje i trasy zwiedzania. Coraz więcej z nich, z myślą o turystach z Polski, oferuje zwiedzanie z polskojęzycznymi przewodnikami, audiobookami lub przynajmniej drukowanymi tekstami w języku polskim.

 

Na zamku w mieście Jindřichův Hradec w regionie południowych Czech na turystów czeka nowa wystawa poświęcona członkom rodu szlacheckiego Czerninów. Ciekawostką jest oryginalny namiot turecki, który Heřman Černín z Chudenic otrzymał w roku 1644 od wysłanników Imperium Osmańskiego.

Od kwietnia w pałacu Zákupy w północno zachodnich Czechach otwarta będzie nowa trasa zwiedzania poświęcona prezydentowi Masarykowi, po raz pierwszy udostępniona jesienią ubiegłego roku z okazji stulecia powstania Czechosłowacji.

Miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela polecamy wycieczkę na zamek Kunětická hora (9 km od Pardubic), nazywany zamkiem Rumburaka, gdyż tam właśnie mieszkał bajkowy czarodziej. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu pardubickiego.

Średniowieczny zamek Bouzov, położony niedaleko Ołomuńca, oferuje kilka tras prezentujących pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne, elementy fortyfikacji i zaplecze techniczne, na przykład zabytkowe instalacje grzewcze i wodne. Dzieciom na pewno spodoba się wystawa Smoki i ich pogromcy, znajdująca się w podziemiach zamku.

Głęboko w lasach Masywu Czesko-Morawskiego (około 40 km na północ od Brna) od przeszło ośmiu wieków wznosi się jeden z najpiękniejszych morawskich zamków.

Warto poznać dzieje tej wspaniałej siedziby rodu Pernštejnów, przejść się po komnatach zamkowych i wspiąć się na baśniową wieżę. Odważnym turystom być może uda się także spotkać tamtejszą Białą Damę! Pernštejn to nie tylko jeden z najważniejszych czeskich zabytków, ale także budowla, która ze względu na swą imponującą architekturę cieszy się dużą popularnością wśród filmowców z całego świata.

Czerwona Lhota, jeden z najbardziej bajkowych pałaców w Czechach jest także ulubionym miejscem filmowców. Stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu. Wzniesiony został w XV wieku jako zamek gotycki.

Podczas kolejnej przebudowy otrzymał charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa pałacu. Możemy w nim zwiedzić ekspozycję poświęconą ostatnim właścicielom, książętom z rodu Schönburg-Hartenstein.

W sezonie turystycznym dostępne dla zwiedzających są także podziemia. Zobaczyć można trzy pomieszczenia częściowo wykute w skale. Warto zajrzeć do renesansowej kaplicy Najświętszej Trójcy stojącej na wzniesieniu w pięknym parku pałacowym. Można także wypożyczyć łódkę i wybrać się na przejażdżkę po otaczającym pałac stawie.

Więcej informacji o zabytkowych obiektach będących pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków (czes. NPU): www.npu.cz/en

 Zdjęcia. Libor Sváček i Ladislav Renner

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top