CHORWACKIE PISANKI OD SERCA

Pisanki od serca – wizytówka chorwackiej żupani (województwa) Koprivničko Križevačkiego zagościły w Polsce!

Można je zobaczyć na Rynku Głównym w Krakowie oraz w Warszawie w Łazienkach i Muzeum Narodowym. Pisanki są prawie 2 metrowej wysokości, każda ręcznie malowana przez podrawskich malarzy Josipa Greguricia, Đuro Jakovicia, Stjepana Pongraca i Zlatko Štrfičeka.

Każda z nich jest niepowtarzalna i widnieją na niej inne motywy. Pomysł na promowanie województwa za pomocą pisanek zrodził się w mieście Koprivnica 12 lat temu. Był to jednocześnie pomysł na promocje Hlebińskiej szkoły sztuki naiwnej. Technika ta ma od 2008 roku w Chorwacji status kulturowego niematerialnego dziedzictwa.

Od początku projektu 120 pisanek odwiedziło najważniejsze stolice europejskie. Gościły również w Stanach Zjednoczonych. W tym roku przyjechały do Polski z przesłaniem pokoju, przyjaźni i radości Świąt Wielkanocnych dla mieszkańców Krakowa i Warszawy.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce oraz we współpracy z Ambasadą Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej i Konsulem Honorowym Republiki Chorwacji w Krakowie.

Zdjęcia: Mateusz Gołąb – Warszawa i Andrzej Lisowski – Kraków

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top