CZECHY: WYCIECZKA DO CZESKICH TRÓJSTYKÓW GRANIC

Warto wybrać się na kilkudniową wycieczkę, ewentualnie dzieloną na raty, wzdłuż czeskiej granicy do miejsc, w których spotykają się granice państw i historycznych krain. W przypadku jednej wycieczki do pokonania będzie 1.175 kilometrów.

* Hrádek nad Nisou – Bogatynia – Zittau

Wycieczkę można rozpocząć na północy Czech, na czesko-niemiecko-polskim trójstyku, który tworzą trzy miasta: czeski Hrádek nad Nisou, polska Bogatynia i niemieckie Zittau. Powiewają tam flagi wszystkich trzech krajów i flaga Unii Europejskiej. Od wielu lat te miasta graniczne ściśle ze sobą współpracują. W 2004 roku odbyły się tam wielkie uroczystości w związku ze wstąpieniem Czech i Polski do Unii Europejskiej. Każdego roku organizowane są wspólne imprezy kulturalne. Planowana jest także budowa mostu symbolicznie łączącego wszystkie trzy kraje.

W zabytkowym centrum Hrádka nad Nisou radzimy zwiedzić dwa piękne kościoły: renesansowy świętego Bartłomieja i neogotycki Kościół Pokoju z lat 1900–1901, który dziś służy Czechosłowackiemu Kościołowi Husyckiemu. Nad miastem dominuje zamek Grabštejn, pierwotnie wczesnogotycki, następnie przebudowany w stylu renesansowym. Perłą architektury renesansowej jest zamkowa kaplica świętej Barbary, z roku 1569, wyróżniająca się bogato zdobionym wnętrzem. W okolicy Hradka nad Nisou znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Można wybrać się na wycieczkę w Góry Łużyckie, do punktu widokowego Popova skála, do niemieckiego miasteczka Zittau czy do miejscowości Oybin i zwiedzić w nim malownicze ruiny zamku i klasztoru.

* Historyczny trójstyk Czech, Bawarii i Saksonii

Do trójstyku historycznych granic Czech, Bawarii i Saksonii wiedzie z miasta Hranice ścieżka edukacyjna o długości około 18 kilometrów. Dojechać tam mozna także trasą rowerową Eurovelo nr 13. Na trójstyku stoją kamienie graniczne z roku 1844, na których widnieją napisy: DB (Deutschland Bayern), DS (Deutschland Sachsen), C (Česká republika). Przez potok wiedzie kilka mostków, po których można przedostać się na drugą stronę granicy.

* Na Szumawie spotykają się Czechy, Austria i Niemcy

Miejsce na Szumawie, w którym spotykają się granice Czech, Niemiec i Austrii jest najwyżej położonym trójstykiem w Czechach (1324 m n.p.m.). Leży między szczytami górskimi Plechý (1378 m n.p.m.) i Trojmezná (1361 m n.p.m.). Kto chce zobaczyć granitowy słup graniczny z godłami i nazwami poszczególnych państw, musi do niego dotrzeć na piechotę. Najkrótsza droga z czeskiej strony wiedzie z doliny Nové Údolí lub z miejscowości Jelení vrchy wzdłuż Kanału Schwarzenbergów.

* Koło Slavonic historyczny styk Czech, Moraw i Dolnej Austrii

Jadąc w stronę miasta Slavonice, trzeba skręcić w stronę małej, przygranicznej wioski Maříž, słynącej z produkcji ceramiki. A stamtąd na piechotę dojść do niewielkiego kamienia granicznego, stojącego pod szczytem Čihadlo, na zbiegu granic historycznych krain Czech, Moraw i Dolnej Austrii. Slavonice nazywane są renesansową bramą do Czeskiej Kanady. Miasto wzbogaciło się dzięki założonej tutaj w XVI wieku stacji pocztowej między Pragą a Wiedniem. Z tego okresu pochodzą piękne, bogato zdobione domy mieszczańskie. Najpiękniejsze renesansowe budynki stoją na Górnym Rynku.

Na Rynku Pokoju, oprócz kolejnych domów mieszczańskich, warto obejrzeć kolumnę maryjną i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto też zajrzeć do podziemi miejskich. Najstarsze części korytarzy powstały już 700 lat temu. Od stuleci przechowywano w nich żywność, wino czy piwo. W odległości 11 kilometrów od Slavonic wznosi się potężny, romański zamek Landštejn, zbudowany w XIII wieku w celu ochrony ważnego szlaku handlowego i granicy między ziemiami czeskimi i Austrią. Mimo że pozostały z niego już tylko monumentalne ruiny, do dziś wzbudza respekt surową architekturą obronną.

* U zbiegu Morawy i Dyi

W najbardziej na południe wysuniętym zakątku Moraw, pośród gęstych lasów łęgowych, zbiegają się dwie najdłuższe morawskie rzeki, Morawa i Dyja. W tym miejscu stykają się także granice Czech, Austrii i Słowacji. Kraina ta nazywana jest Morawską Amazonią, charakteryzuje się bowiem przepiękną, dziewiczą przyrodą i niezwykłą fauną. W okolicy są liczne trasy turystyczne i ciekawe budowle, na przykład pałacyk Lány, wzniesiony przez Liechtensteinów na początku XIX wieku, pałacyk myśliwski Pohansko, kolumnada na wzgórzu Homole, Minaret w parku przy pałacu Lednice, Świątynia Diany i wiele innych, pięknych zabytkowych obiektów na terenie kompleksu Lednice-Valtice, wpisanego na listę UNESCO.

* Koło Herczawy spotykają się Czechy, Polska i Słowacja

Wioska Herczawa (czes. Hrčava) leży nieopodal trójstyku granic Czech, Polski i Słowacji i jest drugą położoną najbardziej na wschód miejscowością w Czechach (po sąsiednim Bukovcu). Ze znajdującego się nieopodal wzgórza rozciąga się piękny widok na wszystkie trzy kraje. Polecamy także wycieczkę do Bukovca. Dojść stamtąd można ścieżką edukacyjną do najbardziej na wschód wysuniętego krańca Czech, leżącego na brzegu potoku Oleška. Trasa mierzy pół kilometra i wiedzie przez rezerwat przyrody Bukovec. Po drodze umieszczone są tablice informujące o historii miejscowości i tamtejszej faunie i florze.

Szczegółowa mapa znajduje się na stronie: Mapy.cz

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top