CZECHY: WIRTUALNE ZWIEDZANIE MUZEÓW

Nudzisz się w domu? Możesz zwiedzać czeskie muzea i galerie nie wstając z fotela. Wiele instytucji kulturalnych w Czechach, zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa, uruchomiło możliwość wirtualnych spacerów. M.in. Muzeum Narodowe w Pradze, Muzeum Techniki w Brnie czy Muzeum Krajoznawcze w Ołomuńcu.

Poniżej przedstawiamy dziesięć propozycji.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Pradze, najstarsza instytucja muzealna w Czechach, zostało założone przed 200 laty jako „Muzeum Ojczyźniane“ w 1818 roku. Z jego założeniem związane są takie osobistości, jak hrabia Kašpar Maria Šternberg, František Palacký, Jan Evangelista Purkyně, czy francuski badacz Joachim Barrande. Pomieszczenia neorenesansowego budynku muzealnego na Placu Wacława zostały udostępnione w 1891 roku.

Ekspozycja Galerii Narodowej w Pradze

Galeria Narodowa sprawuje pieczę nad największą kolekcją dzieł sztuki w Czechach. Głównym celem tej instytucji jest gromadzenie, ewidencja, prowadzenie badań naukowych oraz eksponowanie krajowych i zagranicznych dzieł malarskich, rzeźbiarskich i graficznych.

Narodowe Muzeum Rolnictwa

Oferuje, oprócz stałych ekspozycji w Pradze, także wystawy czasowe, wykłady, archiwum fotograficzne i bibliotekę. W 2017 roku na dachu budynku otwarto taras widokowy z zielonym ogrodem.

Ekspozycja biżuterii Ulriki von Levetzow w mieście Most

Ostatnią miłością i muzą Johanna Wolfganga Goethego oraz właścicielką wyjątkowej kolekcji biżuterii z czeskich granatów była baronowa Ulrika Sophie von Levetzow. Prezentowana w muzeum w Moście biżuteria baronowej należy do najcenniejszych dzieł sztuki jubilerskiej w Czechach.

     Muzeum Regionalne w Nowym Jiczynie

Muzeum Regionalne w pałacu Żerotinów w Nowym Jiczynie prezentuje stałą ekspozycję dotyczącą historii miasta i produkcji kapeluszy.

     Muzeum Krajoznawcze w Ołomuńcu

Ekspozycja historyczna oraz przyrodoznawcza liczy ponad dwa i pół tysiąca eksponatów. Przed kilkoma laty otwarte zostały dwie nowe, stałe ekspozycje: przyroda Kraju Ołomunieckiego i Ołomuniec – piętnaście wieków miasta. Ciekawe są również ekspozycje Historia kamienia, Herbarium oraz wystawa etnograficzna Od kolebki po grób. Na korytarzach muzeum możemy spotkać także hanackiego olbrzyma Drásala…

     Muzeum Techniki w Brnie

Instytucja dokumentuje rozwój nauki i techniki oraz produkcji przemysłowej z niemal trzydziestu dziedzin – od rzemiosła po nowoczesną komputerologię.

Muzeum Miasta Pragi

W archiwach muzealnych przechowywane są obszerne zbiory dokumentujące dzieje czeskiej stolicy. Liczba eksponatów z dziedziny historii, historii sztuki i archeologii przekracza milion.

Muzeum Masaryka w Hodonínie

W barokowym pałacyku w Hodonínie, w mieście rodzinnym pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomáša Garrigue Masaryka, prezentowana jest wystawa poświęcona prezydentowi oraz jego rodzinie.

Muzeum lalek i misiów w Troskovicach

Muzeum znajduje się w pobliżu ruin zamku Trosky, w miejscowości Troskovice. Rozległa ekspozycja liczy ponad 1000 eksponatów pochodzących od roku 1840 aż po współczesność.

* www.nm.cz www.ngprague.cz * www.nzm.cz * https://www.muzeummost.cz/cz/expozice/baronka-ulrika-von-levetzow-1804-1899* * www.muzeumnj.cz www.vmo.cz * www.technicalmuseum.cz * www.muzeumprahy.cz * www.masaryk.info * www.muzeumpanenek.cz

 
     Zdjęcia: Cezary Rudziński
Kolejno: Muzeum Narodowe w Pradze, Pałac Żerotinów, wystawa kapeluszy w muzeum i rynek w Nowym Jiczynie, Ratusz w Ołomuńcu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top