CZECHY: WIELKANOCNE TRADYCJE

Świętom wielkanocnym w Czechach towarzyszy wiele zwyczajów i tradycji ludowych. Do najpopularniejszych należy tak zwana pomlazka w Poniedziałek Wielkanocny, czyli symboliczne smaganie dziewcząt i kobiet po nogach rózgami z gałązek wierzbowych, które ma podobno zapewnić młodość i zdrowie przez cały rok. W wielu czeskich wioskach zachował się zwyczaj chodzenia od domu do domu z drewnianymi kołatkami. Ich dźwięk ma nawoływać wiernych do kościoła zamiast dzwonów, które milczą na znak żałoby od Wielkiego Czwartku (zwanego w Czechach Zielonym Czwartkiem) do Wielkiej Soboty (w Czechach zwanej Białą Sobotą). Z dawnymi zwyczajami świątecznymi możemy zapoznać się w skansenach, na przykład w Rožnovie pod Radhoštěm na Morawach.

Zaprasza on od 15 do 17 kwietnia na malowanie pisanek, zdobienie pierniczków i inne atrakcje. Każda prawdziwa gospodyni przygotowuje smakowite wypieki świąteczne, na przykład popularne baranki biszkoptowe, w polewie czekoladowej lub cukrowej, pierniczki, judasze – drożdżowe bułeczki natarte miodem czy boże łaski – ciasteczka posypane cukrem pudrem, podobne do naszych faworków.

Bardzo popularne w całych Czechach jest także słodkie ciasto wielkanocne zwane mazancem. Podaje się je często zamiast chleba, pokrojone na kromki, posmarowane masłem, dżemem lub miodem. Polecamy spróbować!

Przepis na mazanca: Składniki na 2 bochenki: 2 łyżki rumu, 60 g drożdzy, 1 opakowanie cukru waniliowego, 1 kg mąki krupczatki, 200 g masła, 100 g rodzynek, ½ łyżeczki soli, 4 żółtka, 200 g cukru kryształu, 1 łyżeczka skórki z cytryny, 400 ml letniego mleka. Do ozdoby: cukier puder i płatki migdałowe. 1 jajko do natarcia ciasta.

Przepis: Z drożdży, części mleka, łyżki cukru i łyżki mąki przygotujemy zaczyn, który pozostawimy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Pozostałą mąkę, cukier, sól, rodzynki, skórkę z cytryny i cukier waniliowy wymieszamy, następnie dodamy żółtka, resztę mleka, rum, roztopione masło i zaczyn. Wyrobimy gładkie ciasto.

Pozostawimy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 45 minut. Ciasto podzielimy na dwie części, uformujemy bochenki, umieścimy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryjemy ścierką i pozostawimy jeszcze na 15 minut.

Następnie natrzemy oba bochenki roztrzepanym jajkiem, posypiemy migdałami i włożymy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy 10 minut w 200°C. Następnie zmniejszymy temperaturę do 150°C i pieczemy jeszcze około 30-40 minut. Po wystudzeniu ciasto posypiemy cukrem pudrem. Smacznego!

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top