CZECHY: ŚWIATOWA SZTUKA W PRADZE

Praga zaprezentuje światową sztukę nowoczesną i klasykę czeską.  Mówi się, że najlepsze warto pozostawić na koniec. To powiedzenie odnosi się w tym wypadku do praskich galerii sztuk pięknych.

 

Na koniec roku przygotowały bowiem dla swych gości prawdziwe artystyczne perełki, zarówno czeskiej, jak i światowej sztuki. Na jej miłóśników czekają:  Monet, Matisse, Warhol, Modigliani czy Škréta.

 

Sztukę średniowieczną zaprezentuje wystawa Królewski ślub. Prawdziwe perełki oferuje zwiedzającym wystawa Monet – Warhol w Galerii Narodowej w Pradze (www.ngprague.cz/).

 

 

W Pałacu Wystawienniczym (Veletržní palác) zaprezentowanych zostanie osiemdziesiąt dzieł światowej sztuki nowoczesnej od początku XX wieku po współczesność. Pochodzą one z kolekcji szwajcarskiego małżeństwa Batlinerów i wiedeńskiego Muzeum Albertina.

 

Zobaczymy na przykład słynne Nenufary impresjonisty Clauda Moneta, obrazy Henriego Matissa i Pierra Bonnarda, dzieła przedstawicieli awangardy rosyjskiej i abstrakcje Lisickiego, Malewicza, Kandinskiego, surrealistyczne prace R. Magritty, M. Ernsta czy niemieckich ekspresjonistów E.L. Kirchnera i A. Javlenskiego.

 

Zbiory obejmują także dzieła europejskich i amerykańskich artystów z drugiej połowy XX wieku. Będziemy mogli podziwiać prace Y. Kleina, R. Lichtensteina czy A. Warhola. Spośród autorów współczesnych: obrazy A. Kiefra , A. Katza, A. Rainera czy na przykład Sola Le Witta. Wystawa potrwa od 13 października do 7 stycznia 2011. Bilety wstępu kupimy w przedsprzedaży w kasie Galerii Narodowej lub w sieci Ticketpro.

 

Unikatową wystawę przygotowało także Muzeum Kampa (www.museumkampa.cz) we współpracy z galerią Vernon. Od 11 listopada 2010 aż do 2 stycznia 2011 na miłośników sztuki nowoczesnej czeka wystawa twórczości Amadeo Modiglianiego. Dzieła światowej sławy malarza i rzeźbiarza włoskiego z początku XX wieku zostaną wypożyczone ze zbiorów prywatnych i publicznych w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Finlandii, Izraelu i Argentynie.

 

Na podróż w przeszłość zaprasza Ujeżdżalnia Zamku Praskiego i Ujeżdżalnia Valdštejnska. Oba pomieszczenia będą gościć wyjątkową wystawę twórcy czeskiego malarstwa barokowego zatytułowaną “Czas i twórczość Karla Škréty“ (www.skreta.eu). Zwiedzający obejrzą niemal 400 eksponatów z Republiki Czeskiej i zagranicy, między innymi z Niemiec, Włoch, Austrii i USA.

 

Wystawa stanowi najszerszą, jak do tej pory, ekspozycję dzieł Škréty od roku 1974. Obok prac samego Škréty prezentowane będą także dzieła jego syna Karla Škréty młodszego, prace uczniów Škréty oraz artystów, z którymi autor spotkał się podczas swego pobytu w Niemczech i we Włoszech. Wystawę możemy zwiedzać od 26 listopada 2010 do 10 kwietnia 2011.

 

W dawne czasy przeniesie nas także wystawa „Królewski ślub” nawiązująca do 700 rocznicy wstąpienia na tron czeski Luksemburgów oraz zawarcia małżeństwa Jana Luksemburskiego z Elżbietą, córką króla Czech Wacława II. Obejrzeć będzie można na przykład ówczesne rękopisy, kolekcję pieczęci królewskich czy ówczesną sztukę złotniczą.

 

Wystawa zaprezentuje pełne luksusu życie Prażan z pierwszej połowy XIV wieku, kiedy czeska metropolia próbowała dorównać takim miastom jak Paryż, Londyn czy Rzym. Na wystawę zapraszamy do Domu U Kamenného zvonu od 4 listopada 2010 do 6 lutego 2011 (http://www.kralovskysnatek.cz/) .

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top