Na miłośników turystyki rowerowej czekają w Czechach tysiące oznaczonych tras rowerowych, o różnym poziomie trudności. Wiodą one najczęściej mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi polnymi i leśnymi ścieżkami. Polecić można na przykład: * Trasę wzdłuż Kanału Baty w regionie Moraw Wschodnich. W jedną stronę można popłynąć łodzią, którą wypożycza się bez problemu na przystani. Z powrotem natomiast wrócić na rowerze Morawską Trasą Rowerową. Oferuje ona idealne połączenie rejsu statkiem z cykloturystyką – turyści mogą wyjechać na rowerze na dłuższą wycieczkę w jedną stronę, a z powrotem popłynąć łodzią przystosowaną do przewozu rowerów. Można także popłynąć tak zwanym hausbotem i połączyć rejs z wycieczkami rowerowymi nie tylko wzdłuż Kanału ale i po okolicy.
* Morawskie Trasy Winiarskie na Morawach Południowych, o długości ponad 1 200 kilometrów. Wiodą one poprzez piękną, lekko pofałdowaną krainę południowych Moraw, wśród piwnic winnych i łączą najsłynniejsze gminy winiarskie. Najczęściej trasy prowadzą mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi lub polnymi i leśnymi ścieżkami. Najdłuższą jest licząca 165 km Trasa Znojemska.
Podróżując nią można spróbować wyśmienitych, aromatycznych win – pamiętając jednak, aby po ich większej dawce nie wsiadać na rower oraz napotkać wyjątkowe zabytki kultury. Atrakcją dla cyklistów są kursujące w okolicy Znojma w sezonie wiosenno-letnim tak zwane winobusy, czyli autobusy, z przyczepkami na rowery, którymi dojeżdża się do okolicznych piwniczek winnych. Autobusy kursują trzy razy dziennie, pokonują 66 km, zatrzymują się przy 19 piwniczkach winnych.
* Łabski Szlak Rowerowy wiodący od źródła Łaby w Karkonoszach aż do Czeskiej Szwajcarii. W Republice Czeskiej szlak ten popularny jest szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Prowadzi bowiem wzdłuż rzeki, nie jest zatem zbyt wymagający. Trasa mierzy na terenie Czech prawie 400 km. Jest on częścią europejskiej sieci EuroVelo. Podróż wzdłuż Łaby można rozpocząć w Szpindlerowym Młynie. Z niego pojechać do Vrchlabí, a stamtąd do Dvora Králové.
Warto zwiedzić tamtejszy ogród zoologiczny z afrykańskim safari, jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Ciekawym miejscem na Łabskim Szlaku jest historyczne miasto Mělník, leżące u zbiegu rzek Łaby i Wełtawy. Słynie z pałacu i winnicy założonej przez króla Karola IV Luksemburskiego. Ostatnim odcinkiem na szlaku jest piękna kraina Czeskiej Szwajcarii. Park narodowy tworzą skalne wieże, bramy i wąwozy, skalne miasta oraz labirynty.
Perłą Czeskiej Szwajcarii jest Pravčická brána, największa piaskowcowa brama skalna w Europie. Udogodnieniem dla rowerzystów są cyklobusy kursujące we wszystkich miejsowościach górskich, a także liczne wypożyczalnie rowerów, w tym także coraz bardziej popularnych, zwłaszcza w terenach górskich, rowerów elektrycznych. Więcej informacji: www.czechtourism.com
Zdjęcia: Czech Tourism