Kryształowe, z piernika, drewniane, ze słomy, a nawet digitalne… Zapraszamy na wirtualną wycieczkę szlakiem oryginalnych szopek betlejemskich w Czechach.
Czeskie szopki betlejemskie są znane na świecie. Tutejsze tradycje ich wykonywania sięgają XVI wieku i są nadal żywe. Największa na świecie ruchoma szopka ludowa Krýzovy jesličky, monumentalne dzieło mistrza pończoszniczego Tomasza Krýzy (1838-1918), wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa, znajduje się w mieście Jindřichův Hradec (137 km na południe od Pragi). Szopka, składająca się z prawie 1400 figurek, była tworzona przez ponad 60 lat!
W Muzeum Szopek w Třebechovicach pod Orebem (39 km od Kudowy- Zdroju) jest ponad 400 eksponatów, wykonanych z najróżniejszych materiałów, pochodzących ze wszystkich regionów Czech.
Najcenniejszym z nich jest tak zwana Szopka Probošta, unikatowa ruchoma szopka wykonana przez rzeźbiarzy ludowych Josefa Probošta, Josefa Kapuciána i autora mechanizmu Josefa Frimla. Jest to jedyna szopka w Czechach uznana za narodowy zabytek kultury. Dzieło, łącznie z mechanizmem, zostało wykonane z drewna ponad sto lat temu. Na powierzchni 7x3x2 metry znajduje się ponad 2000 drewnianych elementów.
W pałacu w Pardubicach (73 km od Kudowy-Zdroju) prezentowana jest niezwykła kryształowa szopka. Monumentalną płaskorzeźbę stworzył w latach 2004-2006 znany na świecie artysta szkła Jaromír Rybák. Szopka waży trzy i pół tony, jej wysokość wynosi 245 cm, szerokość 180 cm Jest wykonana z brązu i kryształu brazylijskiego.
W lesie, niedaleko szpitala Kuks, barokowego kompleksu w dolinie Łaby, założonego na początku XVIII wieku przez hrabiego Šporka, znajduje się szlak edukacyjny „Pójdźmy razem do Betlejem”. Wiedzie on do unikalnego kompleksu rzeźb barokowych, wykutych bezpośrednio w skale, przedstawiających sceny biblijne i z życia pustelników.
Dzieło słynnego rzeźbiarza Mateusza Bernarda Brauna, powstało w latach 1718 – 1732. Do dziś, z pierwotnych 26 rzeźb, pozostało tylko dziesięć. Przedstawiają Pokłon Trzech Króli, postacie pasterzy, pustelników, Ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu, Marię Magdalenę i św. Jana Chrzciciela czy Widzenie św. Huberta.
Oryginalną szopkę XXI wieku z drewna stworzyła czeska firma AVT Group. Figurki ożywają za pomocą nowoczesnej techniki audiowizualnej. Drewno zmienia kolor, obraz porusza się.
Można zobaczyć migocący ogień, świecącą aureolę czy padające płatki śniegu.
Projekcje odbywają się w dwóch trybach – dziennym i nocnym, towarzyszy im muzyka. Szopkę można oglądać przed siedzibą firmy, w miejscowości Říčany pod Pragą, a także na stronie internetowej Digitální betlém – AVT Group.
Zdjęcia: Czech Tourism