CZECHY: SZLAKI PIWNE – RUDAWY, BESKIDY, GÓRY ORLICKIE, KARKONOSZE

Trasy piwne, podobnie jak minibrowary, stały się w Czechach niezwykle popularne wśród turystów. Oferują miłośnikom piwa, oprócz degustacji ulubionego napoju, także ruch na świeżym powietrzu i zwiedzanie ciekawych miejsc. Warto zaplanować sobie dłuższą wycieczkę, aby każdego dnia zwiedzić jeden browar i okoliczne atrakcje.

Rudawska Trasa Piwna

Wycieczki połączone z poznawaniem i degustacją piwnych specjalności po czeskiej i niemieckiej stronie granicy oferuje Rudawska Trasa Piwna, łącząca Czechy i Saksonię. Dwanaście browarów z Czech i Niemiec opracowało wspólną trasę. Na turystów czeka mapa z informacjami o browarach, karta piwna na pieczątki z browarów – po uzbieraniu konkretnej liczby, czeka nagroda – dzban na piwo z logo trasy lub bezpłatne zwiedzanie browaru i degustacje.

Jasne i ciemne lagery z chmielu żateckiego, piwa górnej fermentacji czy odświeżające radlery z rudawskich ziół i górskiej wody źródlanej oferują browary Karásek i Stülpner z Chomutova, Monopol z Teplic, browar Na Rychtě w Ústí nad Labem, Chalupník z Perštejna, Pivo ZLoun w Lounach, Świątynia Chmielu i Piwa w Žatcu i tutejszy browar. Po stronie niemieckiej do projektu włączyło się 8 browarów: Rechenberg – Bienemühle, Freiberg, Pockau, Scheibenberg, Zwönitz, Lössnitz, Aue, Breitenbrunn (www.krusnehory.eu/en/routes/3-crown-mountains-beer-travel).

Południowoczeskie Trasy Piwne

Czechy Południowe przygotowały sześć piwnych tras turystycznych, na których można spróbować całej palety piw, od jasnych po ciemne i od lżejszych po cięższe, a przy okazji, najlepiej przed degustacją, bo po niej można mieć nieco miękkie nogi, zwiedzić najciekawsze miejsca regionu. Z większych browarów odwiedzić warto na tej trasie Budějovický Budvar, browar Samson, Platan, Třeboňski Bohemia Regent i Dudák – Browar Mieszczański ze Strakonic. Mniejsze browary reprezentuje między innymi Pivovarský dvůr Zvíkov, mini browar Beeranek, browar Kněžínek, Bukovar czy browar Hluboká (www.jiznicechy.cz/en/chill-out/pivni-stezky-v-jiznich-cechach).

Podorlická Trasa Piwna

Miłośnicy piwa mogą wyruszyć także Podorlicką Trasą Piwną, wiodącą przez podgórze Gór Orlickich. Pokonując trasy piesze lub rowerowe, o różnych poziomach trudności, warto poznać historię i ofertę trzech browarów: Browaru Mieszczańskiego w Rychnovie nad Kněžnou, browaru Rampušák w Dobrušce i Browaru Rzemieślniczego Clock w Potštejnie (www.podorlickapivnicyklostezka.cz).

Karkonoska Trasa Piwna

Na tej trasie piwnej niedawno przybył kolejny przystanek: mini browar wellness w hotelu Bouda Máma w Pecu pod Śnieżką, w którym produkowane jest piwo Śnieżka. Trasa prowadzi także do Vrchlabí, do Browaru Rodzinnego Hendrych, do hotelu Pivovarská Bašta z piwem zwanym Karkonoski niedźwiedź, do Małej Úpy na piwo Trautenberk. Odwiedzić można również najstarsze karkonoskie schronisko Luční bouda założone w roku 1623, leżące na wysokości 1400 metrów,a w nim spróbować piwa Paroháč. W pensjonacie Andula w schronisku Friesovy boudy na turystów czeka piwo Fries (https://krkonosskapivnistezka.cz/en).

Rowerowa piwna trasa Radegast przez Śląsk

Trasa o całkowitej długości 88 kilometrów wiedzie przez delikatnie pofałdowany teren na południowy zachód od Ostrawy. Slezsko Radegast CykloTrack łączy się z innymi ścieżkami rowerowymi. Rozpoczyna się na odcinku Studénka – Příbor i łączy się z trasą nr 5 zwaną Szlakiem Bursztynowym. Przejeżdża się przez Obszar Chronionego Krajobrazu Poodří i rezerwat przyrody Góry Odrzańskie. Oprócz pięknych krajobrazów z licznymi stawami rybnymi i gęstymi lasami, na wycieczkowiczów czekają zabytki architektury w miasteczku Bílovec, Muzeum Wagonów w Studénce czy kompleks uzdrowiskowy w Klimkovicach na Hýlovie. Z wielu miejsc rozciągają się piękne widoki na Ostrawę i Beskidy z górą Prašivá. Na wycieczkę polecamy wyruszyć na rowerach szosowych lub trekkingowych.

Beskidzka Trasa Piwna

Trasa wiedzie przez malowniczą, beskidzką krainę i pogórze Beskidów. Łączy małe i większe browary, w których można spróbować najróżniejszych rodzajów piwa i poznać sposoby ich produkcji. Na turystów czekają malownicze wioski i miasteczka ze stylowymi restauracjami, zabytki przyrody i architektury i żywy folklor. W ciągu całego roku beskidzkie browary organizują różnego rodzaju imprezy, na przykład święta piwa, specjalne zwiedzanie, czy imprezy kulturalne.

Trasa cały czas rozwija się, dołączają do niej nowe browary. Do ulubionych wycieczek w ramach Beskidzkiej Trasy Piwnej należy na przykład wycieczka na Prašivą połączona z odwiedzinami browaru Kohútka, czy do Štramberka, gdzie warto odwiedzić tamtejszy browar z kąpielami piwnymi, a podczas wędrówki na Łysą Górę zatrzymać się w Ostravicy i odwiedzić browar Beskydský pivovárek. Oprócz wyśmienitego piwa, spróbować w nim marynowanych serów własnej produkcji (www.beskydyportal.cz/pl/gastronomia/beskidzki-szlak-piwny).

Więcej informacji turystycznych o Czechach: www.visitczechrepublic.com

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top