CZECHY: STULECIE POWSTANIA CZECHOSŁOWACJI

28 października 1918 roku, w wyniku rozpadu cesarsko – królewskich Austro-Węgier po I wojnie światowej, wśród kilku nowych państw europejskich powstała Czechosłowacja.

 

Jej ziemie czeskie wcześniej od kilkuset lat należały najpierw do Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a później do imperium Habsburgów, zaś słowackie od dziesięciu wieków do Węgier. I chociaż 25 lat temu, z dniem 1 stycznia 1993 roku państwo to, podzieliło się w rezultacie „jedwabnego rozwodu“ na Republiki: Czeską i Słowacką to data sprzed stu lat jest nadal bardzo ważna w historii obu narodów.

W Republice Czeskiej cały rok 2018 przebiegać będzie pod znakiem związanych z nią uroczystości, wystaw i ciekawych imprez. Duża ich część odbędzie się w Pradze. W październiku, bezpośrednio z zamku w Bratysławie (gdzie trwa od wiosny), przybędzie Wystawa Czesko – Słowacka, poświęcona wspólnej historii obu krajów i wszystkim ważnym wydarzeniom, które miały miejsce na ich terytorium.

Całe wydarzenie nosi nazwę „Założona w 1918“, a w jego prezentowane będą takie skarby jak Złota Bulla Sycylijska czy List Majestatyczny. Galeria Narodowa przygotowała serię wystaw „Pierwsza Republika“, ciekawy program zaproponuje również Narodowe Muzeum Techniki, gdzie w październiku rozpocznie się wystawa „Made in Czechoslovakia lub co przemysł dał światu“, pokazująca rozwój techniczny i przemysłowy niepodległego państwa czechosłowackiego przez cały okres jego istnienia.

Liberec planuje zorganizować wystawę poświęconą wszystkim honorowym obywatelom miasta. Przygotowuje również tematyczny dzień 28 października. Cykl ciekawych wydarzeń upamiętniających setną rocznicę powstania niepodległej Czechosłowacji przygotowało na rok 2018 także miasto Pilzno.

Do 31 października w centrum wystawowym DEPO2015 można oglądać ekspozycję „Sto lat republiki oczami pięciu pokoleń“, przedstawiającą ówczesny styl życia, design. Na zwiedzających czeka kilka tysięcy fotografii prezentujących życie codzienne pięciu pokoleń mieszkańców Pilzna, jak również przedmioty użytkowe.

Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicowych będą Pilznieńskie Uroczystości Powstania Republiki (27-28 października). Turyści i mieszkańcy będą mogli zwiedzać muzea, galerie i zabytkowe obiekty bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Atrakcją będzie także wieczorna parada z lampionami, w strojach z czasów Pierwszej Republiki.

Spektakularne wydarzenia planuje Brno. Do 17 czerwca obchodzi rocznicę Powstania Czechosłowacji, a także dziewięćdziesięcioletnią historię centrum wystawowego w tej stolicy Moraw, poprzez realizację projektu Republika 1918–2018 z podtytułem BRNO. LUDZIE. STULECIE. Zapraszając na dwie wystawy.

Pierwsza, pod nazwą „100 lat: Republika (1918–2018)“, będzie nawiązywać do wystawy z 1928 roku, która upamiętniała dziesięciolecie powstania Czechosłowacji. Wystawa „Avant Garde“, wręcz przeciwnie – zaprezentuje gościom współczesną architekturę, design i rzemiosło.

Rocznicę powstania Czechosłowacji świętuje również Ostrawa. Kulminacyjnym punktem będą wielkie uroczystości 28 października. Ostrawskie muzeum przygotowuje wystawę poświęconą życiu w Ostrawie w latach 1918 – 2018. W dniach 15-16 września Ostrawa zaprasza na Dni NATO oraz Dni Sił Powietrznych Republiki Czeskiej, największe tego typu show w Europie.

Głównym celem imprezy jest zaprezentowanie szerokiej publiczności najnowocześniejszej techniki i wyposażenia czeskiej armii, a także armii państw będących członkami NATO. Program tegorocznej osiemnastej edycji nawiąże do stulecia powstania Czechosłowacji.

Ulokowane w Jesionikach uzdrowisko Karlova Studánka szykuje 11 sierpnia tradycyjny festiwal gastronomiczny. Oprócz regionalnych przysmaków, na gości czekać będzie barwny program towarzyszący. M.in. kulinarne show, workshopy, koncerty i imprezy kulturalne nawiązujące do obchodów stulecia powstania Pierwszej Republiki.

Od 26 do 28 lipca na miłośników historycznej techniki czeka międzynarodowy rajd zabytkowych samochodów Beskyd Rallye, największa tego typu impreza w środkowej Europie! Trasa wiedzie przez malownicze miasteczka Beskidów. Ekskluzywne historyczne pojazdy będzie można podziwiać także podczas imprezy Trofeo Nike Jeseniky od 7 do 9 września, w regionie Jesioników.

Pojazdy przybędą z Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Francji, Anglii i Luksemburga. 22 września w regionie Śląska Opawskiego w ramach corocznej akcji „Światła nad bunkrami“ oświetlone zostaną zabytkowe obiekty fortyfikacji przygranicznej. Rocznicę 120 lat od wyruszenia pierwszej kolejki wąskotorowej z miasta Třemešná do Osoblahy (Jesioniki) upamiętni barwny dwudniowy festiwal 28-29 września.

Ciekawe imprezy planuje Zlin (wschodnie Morawy). 27 września na melomanów czeka uroczysty koncert w Filharmonii Bohuslava Martinů z okazji stulecia powstania Czechosłowacji – „Moja Ojczyzna“. Instytut Baty zaprezentuje w dniach 25 października – 31 grudnia wystawę „Życie w Zlinie Baty“.

Uroczysty koncert Filharmonii Bohuslava Martinů zabrzmi także 25 października w tamtejszym Centrum Kongresowym. 27 października na Placu Pokoju (náměstí Míru) w Zlínie odbęda się uroczystości nawiązujące do setnej rocznicy powstania Czechosłowacji „U nas przed stu laty“. To tylko wybrane przykłady imprez. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.czechtourism.com

 

Zdjęcia Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top