CZECHY: STADNINA KONI NA LIŚCIE UNESCO

Stadnina Koni Kladruby nad Labem i górniczy krajobraz kulturowy Erzgebirge/Rudawy wpisane zostały na Listę UNESCO. Zdecydował o tym Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na spotkaniu w Baku w Azerbejdżanie.

 

Jeśli chodzi o Rudawy, to na czeskiej granicy znajduje się pięć miejsc do nich należących, zaś na niemieckiej aż siedemnaście. Region górniczy w Rudawach pokazuje świadectwo czeskiego i saskiego wydobycia rud w ramach rozwoju górnictwa i innych poszczególnych technologii. Górniczy krajobraz funkcjonuje od czasu renesansu, gdyż w tym czasie był ważnym centrum innowacji górniczych, które dotyczyły całego świata.

Państwowa Stadninia Kladruby nad Labem jest prawdopodobnie najstarszą tego typu na świecie. Już w 1579 r. Cesarz Rudolf II zmienił jej statut na państwową i od tamtej pory znajdują się w niej konie kladrubskie. Stadnina jest narodowym zabytkiem kultury od 2002 r., w którym można zobaczyć całe stado białych koni kladrubskich.

W Slatiňanach koło Chrudima jest również możliwość odwiedzenia stada koni wrannych. W 2015 r. zakończono rozległa rekonstrukcja, dzięki czemu kompleks stajni odzyskał klasycystyczny wygląd i otworzono nowe ekspozycje dla turystów.

Źródła: https://www.nhkladruby.cz/novinka-unikatni-krajina-hrebcina-v-kladrubech-nad-labem-ja-na-seznamu-pamatek-svetoveho-dedictvi-unesco https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/unesco-krusnohori_1907061443_per https://www.vychodni-cechy.info/slatinany/19_167_narodni-hrebcin-kladruby-nad-labem-slatinany/

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top