CZECHY: ŚREDNIOGÓRZE – KRAINA CHMIELU, WINNIC I SADÓW OWOCOWYCH

 

 

Średniogórze Czeskie to pasmo górskie w Czechach Północnych, przez które przepływa rzeka Łaba, tworząc malowniczy przełom zwany Bramą Czeską. W tej osobliwej krainie pochodzenia wulkanicznego, pełnej przedziwnych form skalnych, stożków wulkanicznych i pokryw lawowych, można odnieść wrażenie podróży w czasie do początków świata. Od stuleci uprawia się tu słynny chmiel, owoce i winorośl.

 

Średniogórze Czeskie jest największym w Czechach parkiem krajobrazowym. Do najciekawszych miejsc regionu należą: Lovoš, Boreč, Opárenska Dolina, Hazmburk, Milešovka (837 m n.p.m.), z której rozciąga się piękny widok na Rudawy, Nizinę Połabską i Říp – najsłynniejszą górę w Czechach, gdzie według legendy praojciec Czech przyprowadził swój lud, aby osiedlił się na urodzajnej ziemi. Na szczycie góry znajduje się romańska rotunda św. Jerzego, pochodząca z około XI wieku.

 

Říp od najdawniejszych czasów był celem pielgrzymek i zgromadzeń w ważnych momentach historii Czech. W okolicy spotkamy wiele malowniczych, zabytkowych miast i pałaców. Litoměřice, jedno z najstarszych czeskich miast, leży nad rzekami Łabą i Ohře. Już w XI wieku Przemyślidzi założyli tu kapitułę z romańską bazyliką, przebudowaną w baroku na rezydencję biskupów. Na rynku znajdziemy liczne przykłady renesansowej architektury. www.litomerice.cz

 

.

 

W czasie II wojny światowej miasto niechlubnie zasłynęło jako obóz koncentracyjny, do którego zsyłano ludność żydowską ze wszystkich europejskich krajów. Po wojnie powstało w tzw. Małej Fortecy muzeum – miejsce pamięci Pomnik Terezín. (www.pamatnik-terezin.cz) W pałacu Budyně nad Ohří, z końca XIII wieku można zwiedzić późnogotyckie i renesansowe wnętrza, muzeum alchemii i lapidarium.

 

Pałac Krásný Dvůr, który otacza najstarszy park angielski w Czechach (z roku 1880,) z wieloma romantycznymi budowlami, stawami rybnymi i kanałami, zaprasza do obejrzenia niezwykłej wystawy psich portretów. Renesansowy pałac Libochovice jest znany z kolekcji cennych gobelinów, szkła i porcelany.

 

Więcej informacji: www.czechtourism.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top