CZECHY: SLAVKOV 1805 – BITWA TRZECH CESARZY

W Slavkovie koło Brna na Morawach (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew na terenie Republiki Czeskiej. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie.

 

W dniach od 3 do 5 grudnia 2010, w 205 rocznicę Bitwy Trzech Cesarzy, w Slavkovie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające ówczesne wydarzenia. Główny program zaplanowany jest na sobotę 4 grudnia.

 

 

Po przeglądzie wojsk na slavkovskim rynku, odbędzie inscenizacja Bitwy Trzech Cesarzy na placu boju pod wzgórzem Santon. W starciu weźmie udział 1200 pasjonatów z całej Europy, w historycznych mundurach. Widzowie będą mieli także okazję odwiedzić targi militariów i zajrzeć do obozu polowego. Program zakończy wielki pokaz sztucznych ogni.

 

W niedzielę, 5 grudnia odbędą się uroczystości przy Mogile Pokoju, upamiętniające ofiary bitwy. Wydarzenia z roku 1805 z okolic Slavkova przypominają nie tylko obchody rocznicowe. Stanowiska poszczególnych armii i plac bojów łączy ścieżka naukowa Bitwy Trzech Cesarzy. Tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż ścieżki przedstawiają schematy głównych operacji wojskowych oraz najznakomitszych przywódców.

 

Bitwie pod Slavkovem poświęcona jest także stała wystawa Bitwa Trzech Cesarzy Slavkov/Austerlitz 1805, którą w Miejscu Pamięci Mogiła Pokoju przygotowało Muzeum Ziemi Brnieńskiej (www.muzeumbrnenska.cz). Odwiedzający miejsca wydarzeń sprzed ponad 200 laty, nie powinni ominąć zamku w Slavkovie (www.zamek-slavkov.cz), gdzie można zwiedzić ekspozycję Wirtualna bitwa 1805, przybliżającą dawne wydarzenia za pomocą nowoczesnej technologii 3D. Więcej informacji: www.austerlitz.org

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top