CZECHY: SKARBY FARAONÓW W MUZEUM NARODOWYM W PRADZE

Od września w Muzeum Narodowym w Pradze dostępna jest nowa wystawa poświęcona odkryciom czeskich archeologów w Egipcie. Wystawa „Królowie Słońca” jest prawdziwą perełką tegorocznego sezonu.

 

Prezentuje unikatową kolekcję przedmiotów z czasów starożytnego Egiptu, pochodzących ze staroegipskiej nekropolii Abusir, gdzie już od kilkudziesięciu lat pracują czescy egiptolodzy. Wystawa jest unikatowa nie tylko ze względu na cenne eksponaty, które do tej pory nie były dostępne dla zwiedzających, ale także dzięki zaprezentowaniu ich w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem technologii multimedialnych.

Na zwiedzających czeka między innymi unikatowa kolekcja rzeźb z sarkofagu królowej Sheretnebty z okresu 2500 – 2350 lat p.n.e., czy pomnik króla Raneferefa, jednego z czterech faraonów pochowanych w Abusirze. Dzięki nowoczesnej technologii zajrzeć można także do grobowca arcykapłana Iufa, odkrytego w lutym 1998 roku, znajdującego się osiemnaście metrów pod ziemią.

Odkrycia czeskich egiptologów znacząco przyczyniły się do lepszego poznania dziejów Egiptu. Instytut Egiptologiczny Uniwersytetu Karola w Pradze otrzymał zezwolenie na prowadzenie badań w Abusirze już w roku 1960. Czescy naukowcy odkryli między innymi grobowiec wezyra z 5. dynastii Ptahshepses, nienaruszony grobowiec kapłana Neferinpu sprzed czterech i pół tysiąca lat czy grobowiec kapłana Inpunefera.

Wystawa będzie czynna do lutego 2021 roku. Wstęp kosztuje 250/170 CzK. Za dodatkową opłatą 150/100 CzK można otrzymać pięciodniowy bilet do 9 praskich obiektów Muzeum Narodowego.

 

Więcej informacji: www.nm.cz

 

Zdjęcia: Czech Tourism – NM w Pradze

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top