CZECHY: ROK MUZYKI 2024

Widok pałacu w Litimyzszli w Czechach, w którym odbywają się koncerty Festiwalu Smetany
Widok pałacu w Litimyzszli w Czechach, w którym odbywają się koncerty Festiwalu Smetany

W 2024 roku mija 200. rocznica urodzin jednego z największych czeskich kompozytorów, Bedřicha Smetany. Z tej okazji w całych Czechach, a także za granicą, odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne, koncerty i inne inicjatywy, które mają na celu uczczenie jego dorobku oraz promowanie czeskiej muzyki na całym świecie.


Bedřich Smetana (1824-1884) był czołowym czeskim kompozytorem okresu romantyzmu, znanym przede wszystkim ze swojego cyklu symfonicznego „Má vlast” („Moja ojczyzna”), opery „Sprzedana narzeczona” oraz wielu innych dzieł instrumentalnych i chóralnych. Smetana jest uważany za ojca czeskiej muzyki narodowej i jego twórczość odegrała kluczową rolę w kształtowaniu czeskiej tożsamości kulturalnej.
Jednym z najbardziej prestiżowych i najważniejszych festiwali muzycznych w Czechach jest międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej w Litomyšli, mieście rodzinnym Bedřicha Smetany. W tym roku, z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora, festiwal będzie miał szczególne znaczenie. Oprócz koncertów, na gości czeka wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak wystawy, warsztaty, wykłady oraz projekcje filmów poświęconych kompozytorowi. Koncerty będą odbywały się w salach i na dziedzińcu pięknego renesansowego pałacu, wpisanego na listę UNESCO, a także między innymi w Domu Smetany, w kościołach i w pałacu Nové Hrady. Festiwal rozpoczyna się 8 czerwca i potrwa do 7 lipca.
smetanovalitomysl.cz/en
www.rokceskehudby.cz/en

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top