SAKSONIA: DLA AKTYWNYCH I ODWAŻNYCH

Zdjęcie : Katja Fouad Vollmer

Tego lata warto odwiedzić Górlitz lub Pirnę, urzekające bogatą ofertą kulturalną i niezwykle malowniczą okolicą. Park Dinozaurów w Bautzen to z kolei gwarancja niezapomnianych przygód i atrakcji dla dużych i małych.

Görlitz – Europa-Miasto nad Nysą

Zdjęcie: MGO
Zdjęcie: MGO

Romantyczna atmosfera zabytkowej starówki, szlachetny urok epoki grynderskiej lub aktywności nad jeziorem, na łonie natury – Görlitz ze swoimi 4000 zabytkowych budynków stanowi nie tylko wyjątkowe tło dla odbywających się tu wydarzeń kulturalnych, ale jest także popularną lokalizacją dla hollywoodzkich produkcji filmowych. Odkryj uroczą atmosferę miasta podczas spaceru i poznaj intrygujące smaki tego polsko-niemieckiego miasta nad Nysą.
Szczególnie godne polecenia jest jezioro Berzdorfer See. W ciągu zaledwie kilku minut można dostać się tutaj autobusem, pociągiem, autem lub rowerem. Na odwiedzających czeka tu nie tylko cisza i zrelaks. Miłośnicy jazdy na rowerze czy rolkach, fani sportów wodnych oraz spacerów i wędrówek również znajdą tu coś dla siebie.

Poznaj Görlitz

Lato w Saksonii: Propozycje dla podróżujących z dziećmi

Zdjęcia: T. Schlorke

Lato to czas rodzinnych wypraw! Saksonia to idealny cel dla tego typu podróży. Aż 72 ośrodki rekreacyjne posiadają certyfikat obiektów „Przyjaznych dla rodzin z dziećmi”. Fani parków rozrywki powinni koniecznie odwiedzić Belantis. Ten największy park rozrywki w środkowych Niemczech ma w swojej ofercie między innymi rodzinną kolejkę górską oraz różnego rodzaju pokazy dodatkowe.
Nieopodal Chemnitz znajduje się Sonnenlandpark: Poza parkiem rozrywki w skład kompleksu wchodzi również rezerwat dzikich zwierząt, zadaszony plac zabaw oraz hotel. Park rozrywki Plohn w Vogtland zaprasza z kolei do poznania aktualnej, rozszerzonej oferty na rok 2024. Do innych popularnych atrakcji należą „Tajemniczy świat Turisede“ nieopodal Görlitz, przyjazny dla rodzin zamek Scharfenstein w Rudawach, liczne muzea z programem dostosowanym dla rodzin z dziećmi czy Park Dinozaurów w Bautzen.

Z rodziną do Saksonii

Tylko dla odważnych – Zapomniany świat w Parku Dinozaurów

Zdjęcie: Saurierpark

W tym niewątpliwie najpiękniejszym parku dinozaurów w Niemczech odwiedzający mogą odbyć podróż w czasie przez historię Ziemi: od jej początków w epoce permu do wyginięcia gatunków pod koniec epoki kredy. Na gości czeka tutaj nie tylko ponad 200 naturalnej wielkości figur dinozaurów, ale również cała masa zabaw i interaktywnych atrakcji. Prawdziwy dreszczyk emocji mali i duzi miłośnicy dinozaurów przeżyją w Zapomnianym świecie. Chcesz wiedzieć co wydarzyło się na opuszczonym obszarze badawczym? Na odwiedzających czeka tu sporo niespodzianek, pojawiających się w najmniej oczekiwanych momentach i w najmniej spodziewanych formach.
Ogromna sieć do wspinania i wodny plac zabaw o powierzchni ponad 350 metrów kwadratowych to kolejne atrakcje, perfekcyjnie uzupełniające ofertę i gwarantujące dobrą zabawę dla całej rodziny!
Park Dinozaurów otwarty jest od 25.03 do 3.11.2024 codziennie w godz. 9 – 18.

Gdzie? Kiedy? Ile? – Informacje praktyczne

Pełną parą w sentymentalną podróż …

Zdjęcie: Philipp Herfort

Zabytkowe koleje parowe są jedną ze szczególnych atrakcji Saksonii. Po najbardziej urokliwych zakątkach regionu kursują codziennie aż cztery koleje wąskotorowe. Buchającą parą Żytawską Kolej Wąskotorową spotkać można codziennie na Górnych Łużycach, na trasie z Żytawy (Zittau) do Parku Krajobrazowego Gór Żytawskich, na styku granic Niemiec, Czech i Polski.
Lößnitzgrundbahn i Weißeritztalbahn to dwie kolejne kolejki parowe, wyruszające regularnie z Drezna. Do tego dochodzi kursująca w Rudawach kolejka Fichtelbergbahn. Różne inne zabytkowe kolejki, takie jak Preßnitztalbahn w Rudawach lub Mużakowska Kolejka Leśna na granicy z Polską, zapraszają na nostalgiczne podróże w czasie w weekendy i podczas licznych wydarzeń.

Dowiedz się więcej

Orzeźwiające lato w Saksonii

Zdjęcie: Dauterstedt

Już niedługo wróci czas letnich upałów i wodnego szaleństwa! Nie trzeba jechać nad morze, żeby poleżeć na piaszczystej plaży czy pouprawiać wodne sporty. Na miłośników pływania i wodnych zabaw czekają liczne saksońskie jeziora. Dawne tereny górnictwa odkrywkowego na Lipskim Nowym Pojezierzu (Leipziger Neuseenland) czy Pojezierzu Łużyckim (Lausitzer Seenland) oferują wiele możliwości aktywnego wypoczynku nad wodą czy w wodzie: żeglarstwo, surfing, kajaki, wakeboarding – tutaj wszystko jest możliwe. Wokół jezior można też fantastycznie pospacerować lub pojeździć na rowerze. W regionie pojawia się też coraz więcej możliwości noclegu, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjechać tu na dłużej.

Żagle, surfing, kajaki, wakeboarding i wiele więcej!

Uroki Pirny

Zdjęcie: Dauterstedt

Leżąca nieopodal Drezna Pirna nazywana jest „Bramą do Szwajcarii Saksońskiej“. Atrakcyjności temu pięknemu miasteczku dodaje położenie blisko stolicy landu oraz sąsiedztwo Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej. Samo miasto ma również wiele do zaoferowania i jest idealnym celem podróży na (długie) weekendy. Leżącą nieopodal Łaby malowniczą starówkę z rynkiem i ratuszem można wygodnie zwiedzać pieszo. Dobrym pomysłem jest także spacer z przewodnikiem śladami Canaletta. A kto chciałby powędrować po Szwajcarii Saksońskiej śladami Caspara Davida Friedricha, może w Pirnie wyruszyć na wędrówkę ciągnącym się na długości 116 km Szlakiem Malarzy (Malerweg) lub tutaj zakończyć swój spacer tą słynną trasą wędrowną. Saksoński Szlak Winny również bierze swój początek w Pirnie. Pirna to także idealne miejsce wypadowe do zwiedzania regionu z pokładu pływającego po Łabie, zabytkowego parowca.

Pirna – brama do Szwajcarii Saksońskiej

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top