CZECHY: REKORDOWY ROK W SKANSENIE ROŽNOV POD RADHOŠTĔM

Skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm świętuje rekord odwiedzalności – w roku 2016 przybyło do niego 300 tysięcy turystów.

Rožnov pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Muzeum Wołoskie, najstarsze w swoim rodzaju w Europie Środkowej, należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej.

Najstarszą częścią skansenu jest Drewniane Miasteczko, otwarte dla zwiedzających w roku 1925. Stopniowo przenoszono tam zabytkowe domy mieszkalne z okolicy, budynki gospodarcze, dzwonnice, studnie.

 

W muzeum niemal w każdy weekend odbywają się imprezy folklorystyczne, jarmarki, prezentowane są dawne zwyczaje świąteczne, rzemiosła. W jednym z ostatnich wydarzeń, jarmarku bożonarodzeniowym, uczestniczyło ponad dwanaście tysięcy gości z kraju i zagranicy. Skansen odwiedza coraz więcej turystów z Polski.

Mają oni do dyspozycji informacje i przewodników w języku polskim. Muzeum nieustannie powiększa swoją ekspozycję – na początku grudnia 2016 otwarto wystawę prezentującą stroje regionalne od XVIII wieku do czasów współczesnych.

Przygotowywana jest także nowa część, w której będzie można zobaczyć zabytkowe szałasy pasterskie. Skansen ma powierzchnię 80 hektarów. Znajduje się w nim około stu budynków i 137 tysięcy eksponatów. Obiekt jest czynny w większość dni roku.

Można zwiedzać go z przewodnikiem lub indywidualnie. Turyści, którzy zatrzymają się na dwie lub więcej nocy w niektórych obiektach zakwaterowania w Rožnovie otrzymują zniżkową kartę Rožnov Card. Uprawnia ona między innymi do zniżek na zakwaterowanie, wstęp do skansenu czy do tutejszych łaźni piwnych.

Więcej informacji: www.vmp.cz ; www.roznovcard.cz

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top