CZECHY: OD 25 MAJA 2020 DOSTĘPNE ZAMKI I PAŁACE

Już niebawem Czesi, z opóźnieniem ze względu na pandemię koronowirusa, otwierają zamki i pałace. Tegoroczny sezon turystyczny w czeskich zamkach i w pałacach będących pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków, rozpocznie się od poniedziałku 25 maja. Ogrody pałacowe zostaną otwarte dla turystów już 11 maja.

 

   Wnętrza obiektów będzie można zwiedzać oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa. Obowiązywać będzie używanie maseczek, dezynfekcja rąk i utrzymywanie dystansu między zwiedzajacymi. W zależności od wielkości obiektu, ustalona zostanie maksymalna liczba osob w grupie zwiedzających. W ramach programu Narodowego Instytutu Zabytków „Śladami rodów szlacheckich“, w tym roku zamki i pałace świętować będą Rok Wallensteina.

   Na gości czeka wiele imprez kulturalnych, szczególnie w rodowych siedzibach Wallensteinów, a więc między innymi w pałacach Mnichovo Hradiště i Duchcov.

   Barokowy pałac Duchcov znajduje się w Czechach Północnych, w pobliżu uzdrowiska Cieplice. Związany jest z postacią słynnego uwodziciela Giacomo Casanovy. Pracował on w pałacu Duchcov jako bibliotekarz i podczas pobytu spisał swe wspomnienia.

   Pierwsza trasa zwiedzania o nazwie Wallenstein, prezentuje między innymi salę Wallensteinów z rodzinną galerią obrazów i wnętrze galerii pałacowej z dziełami Bartholomea Sprangera, Karla van Mandera, Václava Vavřinca Reinera czy Karla Škréty. Druga trasa o nazwie Casanova przybliża ciekawostki z życia w pałacu w okresie, kiedy zamieszkiwał go Giacomo Casanova.

   Barokowy pałac Mnihovo Hradiště, ulokowany na zachodnim krańcu pięknej krainy Czeskiego Raju, kolejna wspaniała siedziba rodu Wallensteinów, zapozna zwiedzających z życiem szlachty w XVIII wieku. W tym czasie przewieziono tu z biblioteki w Duchcovie 22 tysiące tomów ksiąg, którymi opiekował się tam aż do swej śmierci Giacomo Casanova.

   Pałac Valtice na Morawach Południowych otworzy w sezonie letnim nową trasę zwiedzania. Po remoncie zostanie udostępnionych turystom dziesięć pomieszczeń, między innymi wyposażone w zabytkowe meble apartamenty księcia Franciszka I Liechtensteina, ostatniego z książąt, którzy zamieszkiwali pałac.

   Na zamku Rožmberk w Czechach Południowych otwarta zostanie wieża Jakobínka z nową ekspozycją prezentującą historię wieży. Turyści odwiedzą także sale reprezentacyjne i pokoje prywatne mieszkańców rodu Buquoy. Latem zostanie otwarta dla zwiedzających także izba kata z ekspozycją narzędzi tortur. W tym roku wiele instytucji kulturalnych w Czechach będzie wspominać słynnych artystów i architektów.

   Między innymi Loosa, Fuchsa, Gočára czy Mánesa. Muzeum Miasta Brno na zamku Špilberk przedstawi ekspozycję poświęconą Adolfowi Loosowi (1870–1933), który zasłynął z projektowania wnętrz dla bogatych mieszczan w Pilznie. W pałacu Zákupy w Czechach Północnych będzie można podziwiać wyjątkowe wyposażenie salonów cesarskich z połowy XIX wieku, między innymi papierowe tapety sprzed 160 lat, żyrandole, zasłony i oryginalne, stylowe meble.

   Na turystów czeka kilka tras zwiedzania, między innymi trasa prezentująca pokoje reprezentacyjne i prywatne ostatniego czeskiego koronowanego króla i austriackiego cesarza Ferdinanda Dobrotivego i jego małżonki Marii Anny Karoliny Savojskiej. Na najmłodszych gości czeka specjalna trasa przestawiająca pokoje małych książąt i księżniczek oraz zabawki z XIX i XX wieku.

   Miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela polecamy wycieczkę na zamek Kunětická hora w Czechach Wschodnich (9 km od Pardubic), nazywany zamkiem Rumburaka, gdyż tam właśnie mieszkał bajkowy czarodziej. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu.

   Rokokowy pałac Nové Hrady, ulokowany w pobliżu miasta Litomyšl, otaczają piękne parki i ogrody. Zbudowany został w latach 1774–1777 w stylu francuskich rezydencji letnich. Nazywany bywa „Małym Schönbrunnem” lub „Czeskim Versailles”. Można tam także zwiedzić stajnie pałacowe, gdzie hodowane są konie rasy Kińskich i muzeum cyklistyki w spichlerzu barokowym prezentujące prywatną kolekcję rowerów – największą w swoim rodzaju w środkowej Europie

   Czerwona Lhota, jeden z najbardziej bajkowych pałaców w Czechach, należy do ulubionych miejsc filmowców. Stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu w Czechach Południowych. Wzniesiony został w XV wieku jako zamek gotycki, podczas kolejnej przebudowy otrzymał charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa pałacu.

   Można tam zwiedzić ekspozycję poświęconą ostatním właścicielom, książętom z rodu Schönburg-Hartenstein, z okresu po roku 1910, po ostatniej przebudowie pałacu. W sezonie turystycznym będą dostępne także podziemia. Do zobaczenia są też trzy pomieszczenia częściowo wykute w skale.

   Warto zajrzeć do renesansowej kaplicy Najświętszej Trójcy stojącej na wzniesieniu w pięknym parku pałacowym. Można także wypożyczyć łódkę i wybrać się na przejażdżkę po otaczającym pałac stawie.

   Średniowieczny zamek Bouzov, położony niedaleko Ołomuńca, oferuje kilka tras prezentujących pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne, elementy fortyfikacji i zaplecze techniczne, na przykład zabytkowe instalacje grzewcze i wodne. Dzieciom na pewno spodoba się wystawa „Smoki i ich pogromcy“, znajdująca się w podziemiach zamku.

   Pałac Arcybiskupi w mieście Kroměříž, nazywanym Hanackimi Atenami, znajduje się, wraz z Ogrodem Pałacowym i Kwiatowym, na liście UNESCO. W pałacu mozna obejrzeć między innymi kolekcję obrazów środkowoeuropejskiego malarstwa z XV – XVIII wieku.

   Polecamy odwiedzić także pałacowe piwnice winne i spróbować win mszalnych. Tradycja ich produkcji sięga 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów zamku gotyckiego z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości. Największa z nich ma pojemność 19 tysięcy litrów, najstarsza pochodzi z roku 1805.

   Wirtualne zwiedzanie czeskich zamków i pałaców jest dostępne na stronie: https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/Virtualni-prohlidka Więcej informacji o zamkach i pałacach oraz innych atakcjach turystycznych Czech znajdziemy na stronie: www.czechtourism.com

 

     Zdjęcia: Cezary Rudziński (9) – Bouzov, Kromerzyż, Kuneticka Hora, Valtice. Libor Sváček (2): Červena Lhota i Kromierzyż – pałacowy ogród.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top