CZECHY: OD 1 STYCZNIA 2021 ROKU ELEKTRONICZNE WINIETY AUTOSTRADOWE

Kierowców samochodów osobowych czekają w Czechach rewolucyjne zmiany: od 1 stycznia 2021 roku wprowadzone zostaną elektroniczne winiety autostradowe. Naklejane papierowe winiety zostaną zastąpione elektroniczną opłatą.

Można ją będzie dokonać za pomocą strony internetowej, w wyznaczonych punktach sprzedaży i w kioskach samoobsługowych umieszczonych przy wjazdach na autostrady (łącznie 12 punktów). Co ważne, po wprowadzeniu elektronicznych winiet, ich ceny pozostaną na niezmienionym poziomie. Rocznej wyniesie 1500 CZK (ok. 253 zł), trzydziestodniowej 440 CZK (ok. 74 zł), a dziesięciodniowej 310 CZK (ok. 52 zł). Internetowa sprzedaż winiet uruchomiona została już miesiąc wcześniej.

Roczne papierowe winiety na rok 2020 zachowają ważność do 31 stycznia 2021 roku, nowe elektroniczne winiety roczne kierowcy będą musieli posiadać od 1 lutego 2021. Tak jak do tej pory, do dyspozycji będą winiety roczne, trzydziestodniowe i dziesięciodniowe. W przypadku wszystkich trzech rodzajów winiet elektronicznych będzie można samodzielnie wskazać początek ważności winiety (do trzech miesięcy od jej zakupu).

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie https://edalnice.cz/en/electronic-vignette/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top