CZECHY: NOWOŚCI Z GÓR

Czeskie ośrodki górskie oferują w sezonie letnim wiele nowości i wspaniałych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Nowoczesny ośrodek Dolní Morava pod szczytem Śnieżnika Kłodzkiego (czes. Králický Sněžník), tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) proponuje spacery w obłokach. Na początku grudnia ubiegłego roku otwarto tam bowiem niezwykłą trasę widokową umieszczoną na wysokości 55 metrów. Budowla znajduje się na górze Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m. Na miłośników adrenaliny czekają także zjazdy na rowerach górskich i hulajnogach. Do dyspozycji są trasy dla początkujących, jak i zaawansowanych. Rodzinom z dziećmi polecamy tutejsze parki edukacyjne – park wodny, rozszerzony w tym roku o nowe atrakcje i leśny park adrenalinowy.

 

Liczne atrakcje poleca ośrodek Kouty w Jesionikach. Można z niego wjechać kolejką linową na zaporę Dlouhe Strane, następnie zjechać z powrotem na hulajnogach po najdłuższej w Czechach trasie przystosowanej dla nich. Na cyklistów czeka tam największy bike park na Morawach. Długość tras wynosi ponad 20 km.

Od górnej stacji sześcioosobowej kolejki linowej (1100 m. n.p.m.) wiodą liczne trasy rowerowe i piesze, między innymi do elektrowni Dlouhe Strane, na szczyt Pradziad i do Rysiej Skały. Ścieżka edukacyjna Rysia Skała o długości 2,5 km jest nową atrakcją dla rodzin z dziećmi. Na jej końcu znajduje się wspaniały punkt widokowy.

Warto wybrać się też na wycieczkę do pobliskiej elektrowni Dlouhé Straně, trzeciej pod względem wielkości elektrowni szczytowo-pompowych na świecie, należącej do tzw. siedmiu cudów Czech i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach. Także ośrodki karkonoskie przygotowały na sezon letni mnóstwo atrakcji.

Szpindlerowy Młyn otwiera zmodernizowany Bike Park, w którym na cyklistów czeka ponad 13 km tras, między innymi trasa Slope Style czy zmodernizowana trasa downhill Race, która została przystowana także dla mniej zaawansowanych. Na rowerzystów czeka również Pumptrack i Skills centrum.

Przy zakupie biletu na kolejkę linową można otrzymać bezpłatną mapkę tras edukacyjnych. W okolicy znajdują się 4 takie trasy, idealne dla rodzin z dziećmi. Najkrótsza z nich, Mchowa Ścieżka, ma długość 3,8 km, najdłuższa, Szlakiem Karkonosza, mierzy 9,5 km. Szpindlerowy Młyn oferuje latem także atrakcje wodne. Na Zaporze Łabskiej można popływać na łódkach lub spróbować paddleboardingu. Letnie niespodzianki dla turystów szykuje SkiResort Černá Hora – Pec.

Największa z nich to letni TourPAS, który będzie można wykorzystać w lipcu i sierpniu na 4 kolejkach linowych we Wschodnich Karkonoszach: na Černohorský Express (Jańskie Łaźnie), Hnědý vrch (Pec pod Śnieżką), Portášky (Velká Úpa) i w nowej kolejce Saxner w Černym Dole, która zostanie uruchomiona latem po kilkuletniej przerwie.

Między stacjami kolejek będzie kursował autobus turystyczny TourBUS z przejazdami w cenie TourPASu. Do dyspozycji są skipassy 1-7 dniowe. Ich nabywcy będą mogli także korzystać ze zniżek 10-30% , między innymi na wypożyczenie hulajnóg i rowerów.

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top