CZECHY: NOWE TRASY ROWEROWE

 

 

W Czechach na rowerzystów czekają w roku 2014 liczne nowości. Gęstą sieć szlaków rowerowych uzupełniły nowe odcinki tras. Największą tegoroczną inwestycją jest poszerzenie popularnej Łabskiej Trasy Rowerowej. W połowie maja otwarto uroczyście nowy odcinek – między Ústí nad Labem i Děčínem. Obecnie trasa zawiedzie rowerzystów od granicy z Niemcami do Litoměřic. Pod koniec ubiegłego roku otwarto, w ramach projektu Greenway Jizera, trasę rowerową między Turnovem a Malą Skálą. Ułatwi ona cyklistom zwiedzanie najpiękniejszych miejsc Czeskiego Raju – okolic Malej Skaly, zamku Hrubý Rohozec, czy ruin zamku Frýdštejn. Jedną z najpopularniejszych tras na Morawach jest trasa wzdłuż Kanału Baty. Do końca sezonu zostanie ona przedłużona – połączy Kroměříž z Veselím nad Moravą.

 

Odcinek między Otrokovicami a Kvasicami powinien być ukończony do końca wakacji. Łączna długość trasy wyniesie wówczas 60 km. Tylko na krótkich odcinkach trasa będzie prowadziła po jezdni. Na południu Czech wygodna ścieżka czeka na cyklistów wzdłuż Wełtawy, na odcinku między Czeskimi Budziejowicami i Hluboką. Ciekawostką jest trasa Żelazna Kurtyna wiodąca przez gęste lasy Szumawy, z dala od szosy.

 

Pokonuje całą Szumawę, miejscami po czeskiej, miejscami po austriackiej stronie granicy. Następnie przez Ziemię Novohradską i Novobystřicką kieruje się na Morawy. Doświadczonym rowerzystom polecamy Rychlebskie Trasy Rowerowe w Jesionikach. Trasy są przeznaczone dla rowerów górskich. Zaczynają się i kończą w miejscowości Černá Voda, przy centrum informacji turystycznej. Na miejscu można wypożyczyć rower, zarezerwować zakwaterowanie. Trasy liczą 30 km, infrastruktura rozwija się nieustannie.

 

Do tegorocznych nowości należy trail pod zamkiem Kaltenštejn. Dla rodzin z dziećmi przygotowano małą trasę okrężną Vidnavską. W wielu regionach Czech rowerzyści mają możliwość skorzystania z transportu tzw. cyklobusami lub specjalnymi pociągami do przewozu rowerów. W Karkonoszach cyklobusy wyjechały na trasy 31 maja. W czerwcu będą kursować w weekendy, w lipcu i sierpniu codziennie, a we wrześniu w czwartki, soboty i niedziele (www.krkonose.eu)

 

Cyklobusy oferują transport rowerzystom i turystom pieszym w regionie Pogranicza Czesko-Morawskiego. Będą kursowały w piątki, soboty i niedziele od 27 czerwca do 28 września. W piątki trasa poprowadzi z Poličky przez Svitavy do Jevíčka, z Jevíčka przez Morawską Třebovę, Svitavy, Czeską Třebovę i Litomyšl do Poličky, a wieczorem z powrotem. W soboty – z Poličky przez Nové Hrady do miejscowości Vysoké Mýto, Litomyšl, Česka Třebova, Svitavy, a po południu z powrotem. W niedzielę trasa jest taka jak w sobotę, ale w przeciwnym kierunku (www.ceskomoravskepomezi.cz).

 

Rowerzyści podróżujący po Morawach będą mogli skorzystać w soboty od 31 maja do 28 czerwca 2014 z transportu pociągiem dla cyklistów Velo Podyjí. Pociąg wyruszy rano z Brna do Morawskiego Krumlova, następnie przez Hrušovany nad Jevišovkou i Znojmo do Šatova. Dolina Dyji jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek. Miłośnicy turystyki rowerowej mają do wyboru liczne trasy rowerowe w okolicach Znojma i w Austrii.

 

Dłużej, bo przez całe lato będzie kursował po Morawach pociąg Velo Palava. Zawiezie on rowerzystów do Pavlovskich Wierchów i do kompleksu lednicko-valtickiego. Pociąg kursuje w każdą sobotę od kwietnia do 27 września 2014 z dworca głównego w Brnie. Odjeżdża rano do Mikulova, zatrzymuje się na stacjach Popice, Břeclav i Valtice. Szczegółowe informacje o rozkładach jazdy pociągów znajdziemy na stronie: www.cd.cz/en/volny-cas/cd-bike

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top