CZECHY: NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA CZESKIEJ KANADY


Czeską Kanadą nazywany jest region w południowej części kraju. Ciekawa trasa piesza po nim rozpoczyna się w miejscowości Česky Rudolec (około 9 km na północ od Slavonic) i prowadzi do najpiękniejszych miejsc regionu. Do wyboru są dwa warianty trasy: dłuższy i krótszy (14,9 km i 19 km). Prowadzi ona po utwardzonych i nieutwardzonych drogach, jest średnio trudna.

 

Wyrusza się z miejscowości Česky Rudolec, w której można zobaczyć pałac zwany „Mała Hluboká“ – pierwotna twierdza wodna, przebudowana na renesansowy pałac. Następnie, po pożarze w połowie XIX wieku, przebudowana przez właścicieli z rodu Piccioni w stylu neogotyckim. Pałac przez długie lata niszczał, obecnie przechodzi rozległą rekonstrukcję. Wyruszając spod kościoła św. Jana Chrzciciela w kierunku Stawu Rudoleckiego, za groblą trzeba skręcić w lewo w kierunku na Radíkov.

Dojść do Górnego Radikova (Horní Radíkov), przejść obok czterech stawów, a następnie wejść na szczyt Havlova hora (680 m n.p.m.) z wieżą widokową U Jakuba. Rozciąga się z niej piękny widok na Czeską Kanadę. Od wieży widokowej trzeba pójść ścieżką edukacyjną w kierunku tak zwanego Zadku Diabła (Ďáblova prdel) i po około 3 km dojść do skały o charakterystycznym kształcie. A po drodze mijać wielkie głazy i piękne kaskady stawów rybnych. Na trasie rozmieszczone są interaktywne tablice informacyjne.

Następnie od skały Ďáblova prdel przejść około 200 metrów zielonym szlakiem i dotrzeć do miejsca, w którym można zdecydować, czy wędrować krótszą czy dłuższą trasą. Krótsza wiedzie przez Radikov do Czeskiego Rudolce, natomiast dłuższa prowadzi przez Zvůle (jest tam kąpielisko, można posilić się w punktach gastronomicznych). Z miejscowości Zvůle przejść przez kemping, następnie przez Terezín i doliną Vlčí jáma dojść do Radíkova, a stamtąd to Czeskiego Rudolca.

Zdjęcie: Czech Tourism – Libor Svaček

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top