CZECHY: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY PRASKA WIOSNA 2016

12 maja rozpoczyna się i potrwa do 4 czerwca 2016 r. 71 edycja najważniejszego festiwalu muzyki klasycznej w Czechach z udziałem wielu artystów z zagranicy. Festiwal Praska Wiosna powstał w Pradze w 1946 roku. W pierwszym roku po wojnie festiwal zrodził się dzięki wysiłkowi wielkiego czeskiego dyrygenta, szefa artystycznego Czeskiej Filharmonii, Rafaela Kubelíka, pianisty Rudolfa Firkušnego i prezydenta Edvarda Beneša. Od samego początku brali w nim udział najlepsi soliści, śpiewacy i dyrygenci. W latach 1946 i 1947 swój europejski debiut miał tutaj późniejszy słynny dyrygent i kompozytor, Leonard Bernstein.

 

Z Rosji do Pragi co roku przyjeżdżał również wirtuoz skrzypiec Dawid Ojstrach, pianista Światosław Richter i wiolonczelista Mścisław Rostropowicz, zwycięzca międzynarodowego konkursu młodych talentów, który odbywa się w ramach festiwalu już od jego drugiej edycji w 1947 roku. W tym roku cała Europa świętuje 700 rocznicę narodzin króla Karola IV. Festiwal Praska Wiosna także nawiąże do tych uroczystości.

W programie znajdą się dwa koncerty poświęcone obchodom rocznicowym, w których przygotowaniu, oprócz organizatorów festiwalu, uczestniczy także Uniwersytet Karola w Pradze. Podczas tegorocznej edycji festiwalu na słuchaczy czeka 50 koncertów muzyki klasycznej w 17 wyjątkowych salach koncertowych Pragi. Czeska stolica przywita 14 orkiestr, 65 solistów i dyrygentów i 19 zespołów kameralnych z 23 krajów świata. Więcej na:www.festival.cz

 

Zdjęcia: Hogler Kettner i Pavel Hroch

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top