CZECHY: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY STRAŻNICE

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w miasteczku Strážnice (90 km od Brna), w regionie Slovacko, na południu Moraw, słynącym z barwnych, wciąż żywych tradycji folklorystycznych i winiarskich, należy do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie.

 

Organizowany jest od 1946 roku, w tym roku, od 23 do 26 czerwca, odbędzie się już 66 jego edycja. W ostatni czerwcowy weekend amfiteatr w parku zamkowym i skansen wypełni muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa. Na gości czeka między innymi przegląd zespołów dziecięcych, pieśni i tańców ludowych, muzyka cymbałowa.

 

 

Oprócz czeskich grup przed publicznością wystąpią także goście z zagranicy: ze Słowacji, Węgier, Rosji a także Turcji i Wenezueli. W programie festiwalu nie zabraknie konkursu na najlepszego wykonawcę tradycyjnego, improwizowanego tańca verbuňk z regionu Slovacko, wpisanego na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO, wykonywanego przez miejscowych chłopców i mężczyzn.

 

Nazwa tańca pochodzi od niemieckiego słowa „werbung” (przekształconego w czeskie „verbuňk”). Nawiązuje do historycznych początków tego tańca w XVIII w. – wykonywali go młodzi rekruci przed odejściem do wojska. Taniec wyrażał ich emocje, czasem gniew i bezsilność, pomagał rozładować napięcie psychiczne spowodowane zbliżającą się zmianą w życiu. Obecnie verbuňk wykonują ludowe grupy taneczne w większości miast i wsi regionu Slovacka, głównie podczas corocznych imprez folklorystycznych.

 

Ozdobą miasta Strážnice jest zamek otoczony rozległym parkiem. Obecny noworenesansowy wygląd otrzymał w połowie XIX wieku. W salach dostępnych dla zwiedzających znajdziemy zabytkową bibliotekę, liczącą 13 tysięcy tomów oraz stałą ekspozycję „Instrumenty muzyki ludowej w Czechach”, jedyną tego typu w środkowej Europie. Po renowacji stopniowo udostępniane są także pozostałe pomieszczenia, między innymi kaplica zamkowa z zabytkowym ołtarzem.

 

Ciekawostką jest także tutejszy skansen etnograficzny, w którym zgromadzono 64 obiekty – przykłady budownictwa ludowego z całego regionu. W budynkach prezentowane są zbiory ilustrujące życie codzienne zarówno mieszkańców górskich terenów Slovacka, jak i urodzajnej części Pomoraví, słynącej z uprawy winorośli. Więcej informacji: www.slovacko.cz , www.nulk.cz

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top