CZECHY: MAGICZNE BOŻE NARODZENIE

Przyjedźcie na Boże Narodzenie do Czech, aby poczuć wyjątkową atmosferę. Odwiedźcie jarmarki adwentowe, spróbujcie gorącego miodu pitnego czy grzanego wina. Na jarmarki zaprasza zarówno stolica Czech, jak i inne, mniejsze miasta oraz zamki czeskie. Czekają na was tradycyjne przysmaki, szopki betlejemskie i liczne imprezy. Udział w koncercie świątecznym w jednym z pięknych kościołów lub sal koncertowych z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Jarmarki świąteczne odbywają się w Czechach podczas adwentu.

 

 

Niektóre rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Czesi świętują w Wigilię, 24 grudnia. Podczas wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć zupy rybnej i smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną. Karp jest jednym z symboli Bożego Narodzenia w Czechach. Karpie sprzedaje się przed świętami na ulicach wszystkich czeskich miast, wprost z wielkich kadzi.

 

WIECZERZA WIGILIJNA

 

Po wieczerzy wigilijnej rodzina gromadzi się wokół przystrojonej choinki, pod którą leżą prezenty. W Czechach prezenty przynosi mały Jezus. O północy niektórzy wybierają się na pasterkę. Na świątecznym stole znajdziemy także tradycyjne słodkie przysmaki. Do najpopularniejszych należą rogaliki waniliowe, ciasto z migdałami czy ozdobione pierniczki.

 

Jeśli podczas adwentu wybierzecie się do Pragi, będziecie mieć okazję zwiedzić tradycyjne jarmarki świąteczne na Rynku Starego Miasta i na Placu Wacława. W tym roku odbędzie się on od 27 listopada 2012 do 5 stycznia 2013. Na gości czeka ciekawy program. W magiczną atmosferę świąt wprowadzą nas kolędy śpiewane przez zespoły dziecięce.

 

Na stoiskach można będzie zakupić miód pitny i inne przysmaki, a także wyroby z wosku pszczelego, drewniane zabawki i ozdoby świąteczne. Na zakupy można wybrać się do centrum handlowego Palladium na Placu Republiki (Náměstí republiky).

 

Na tutejszym jarmarku świątecznym spróbujecie grzanego wina i trdelnika, tradycyjnego przysmaku z ciasta drożdżowego, posypanego cukrem i migdałami. Odwiedźcie także Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecní dům) i słynną Bramę Prochową (Prašná brána), z której rozciąga się piękny widok na świąteczną Pragę.

 

ŚWIATECZNE KONCERTY

 

W programie wycieczki nie może zabraknąć wieczornego koncertu świątecznego. Z pewnością oczarują was wspaniałe sale koncertowe w Miejskim Domu Reprezentacyjnym i Rudolfinum. Muzykę klasyczną i koncerty bożonarodzeniowe usłyszeć można także w niektórych kościołach w centrum Pragi, na przykład u św. Szymona i Judy i kościele św. Mikołaja na Rynku Starego Miasta. Niezapomnianym przeżyciem będzie wieczorny spacer po zaśnieżonej Pradze. Zejdźcie po schodach z Mostu Karola i odkryjcie romantyczne zaułki Kampy, oświetlonej latarniami. W kościołach możecie podziwiać piękne szopki bożonarodzeniowe.

 

POZA PRAGĄ

 

Świąteczna atmosfera wypełni również Brno. Tamtejszy jarmark adwentowy odbywa się w stylu malarza czeskiego Josefa Lady, który w swoich dziełach prezentował między innymi urok czeskich świąt Bożego Narodzenia. Podczas jarmarku na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program. Impreza potrwa od 26.11.2012 do 23.12.2012.

 

Magiczny Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 30 listopada do 6 stycznia, w każdy weekend od piątku do niedzieli. Specjalny program czeka także na najmłodszych gości. Dzieci będą mogły zobaczyć na przykład żywą szopkę betlejemską, Mikołaja, a także program „Boże Narodzenie z Niedźwiedziami“.

 

Zamekw weekendy adwentowe 8 i 9 oraz 15 i 16 grudnia szykuje bogaty program świąteczny. Nie zabraknie przedstawień tanecznych i teatralnych, jak również jarmarku bożonarodzeniowego, na którym można będzie zakupić piękne prezenty. No i ogrzać się winem lub miodem pitnym. Dzieciom z pewnością spodoba się przejazd ciuchcią parową, która kursuje na Křivoklát z Pragi i Pilzna.

 

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top