CZECHY: MŚ W PŁUKANIU ZŁOTA

W czeskim mieście Zlaté Hory, w dniach 16 – 22 sierpnia odbędą się Mistrzostwa Świata w płukaniu złota. W zawodach może wziąć udział każdy, kto w tych dniach odwiedzi Zlaté Hory i Muzeum Górnictwa.

 

Zawodnicy rywalizują w następujacych kategoriach: mężczyzni, kobiety, juniorzy, weterani i ekipy narodowe. Do najciekawszych, nieoficjalnych kategorii należą: nocne wypłukiwanie złota,wypłukiwanie złota tradycyjną kanadyjską misą i chińskim kapeluszem.

 

Na uczestników i gości czeka wiele atrakcji: pokazy tradycyjnego tańca szkockiego, wystawa fotografii przedstawiających podziemny świat miasta Zlate Hory, pokazy fajerwerków.

 

 

Nad rzeką Olešnice można doskonalić sztukę wypłukiwania złota, albo uczestniczyć w speleoterapii. Goście, którzy ukończyli 18 lat, mogą wziąć udział w zawodach powolnego palenia fajki. Miasto Zlaté Hory (wcześniej Zuckmantel), leżące przy granicy z Polską (6 km od Głuchołazów) zostało założone w 1224 roku. Jego okolice od wieków słyną z największych złóż złota na terenach Śląska.

 

Historia miasta jest ściśle związana z wydobyciem złota, największy rozwój miasta i przemysłu wydobywczego przypada na wiek XVI, kiedy w czasie budowy sztolni Trzech Królów w latach 1590 – 1591, natrafiono na samorodki złota o wadze 1385 g i 1780 g. W latach pózniejszych wydobycie złota zaczęło podupadać. W roku 1994 wydobycie zostało wstrzymane. Więcej informacji: www.zlatehory.cz, www.goldpanning2010.cz/en.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top