CZECHY: LITOMYŠL ZAPRASZA NA FESTIWAL OPEROWY.

 
 
Litomyšl, miasto rodzinne wielkiego czeskiego kompozytora Bedřicha Smetany, zaprasza na tradycyjny festiwal muzyki klasycznej. Bedřich Smetana, autor m.in. opery Sprzedana Narzeczona i wielu innych dzieł, narodził się w roku 1824 jako pierwszy syn w licznej rodzinie zamożnego piwowara Františka Smetany.
 
Ojciec kompozytora był wielbicielem muzyki, mały Bedřich od dziecka przejawiał wyjątkowe zdolności muzyczne. W wieku czterech lat grał na skrzypcach, mając sześć występował przed publicznością grając na fortepianie. W wieku dziewięciu skomponował pierwszy utwór, który zachował się do dziś.
 
W tutejszym pałacu można zobaczyć fortepian, na którym Bedřich Smetana grywał na początku swej kariery muzycznej. W roku 1949 odbyła się pierwsza edycja festiwalu Litomyšl Smetany. Jest to największy festiwal open air muzyki klasycznej w Czechach. Koncerty odbywają się w salach i na dziedzińcu pięknego, renesansowego pałacu, wpisanego na listę UNESCO, a także w Domu Smetany i w kościołach. Termin tegorocznego festiwalu: 13-30 czerwca Więcej informacji: http://festival.smetanovalitomysl.cz/
 
Zdjęcia: CzechTouirism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top