CZECHY: KOLOROWA JESIEŃ W PRADZE

Praga jest piękna o każdej porze roku, szczególnie jednak jesienią, gdy drzewa przybierają kolorowe szaty. W pogodny jesienny dzień polecamy wypoczynek w jednym z licznych praskich parków.

Królewska Stromovka

Stromovka, dawniej Zwierzyniec Królewski, to majestetyczny park angielski. Rozciąga się on na powierzchni 95 ha i należy do największych parków czeskiceh stolicy i ulubionych przez jej mieszkańców miejsc na piknik oraz wypoczynek nad jeziorkiem. Znajduje sie tam rownież jedno z największych palnetariów na świecie – Planetarium Praga.

 

Jelenia fosa

Wąwóz znajdujący się pod Zamkiem Praskim, zwany Jelenią Fosą jest doskonałym miejscem na odpoczynek po zwiedzeniu kompleksu zamkowego. To prawdziwa oaza spokoju w ruchliwym centrum miasta. Do wąwozu wejść można wygodnie od strony pałacyku Belweder. Dawniej wąwóz zamieszkiwały jelenie, można było spotkać w nim też niedźwiedzia. Obecnie przez fosę wiedzie romantyczna ścieżka, wzdłuż której ulokowane są rzeźby. Fosa jest czynna dla turystów do końca października.

          Petřín

Wieża widokowa na wzgórzu Petřín została zbudowana z okazji Wystawy Jubileuszowej w roku 1891 jako pomniejszona kopia wieży Eiffla. Rozciągający się z niej panoramiczny widok uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Pradze. Petřín jest ulubionym miejscem zakochanych, można tam zorganizować piknik z przyjaciółmi lub posiedzieć w jednej z kawiarenek.

Sady Havlíčka

Grebovka, nazywana też Sadami Havlíčka, to piękny ogród na południowym stoku praskich Vinohradów. Oprócz neorenesansowej willi i wspaniałego widoku na Pragę, mozna tam zobaczyć sztuczną jaskinię naciekową, fontanny, jeziorko i rzeźby. Popijając wyśmienite wino w tamtejszej restauracji, można delektować się pięknym widokiem na okoliczne winnice.

Dzika Šárka

Rezerwat przyrody Dzika Šárka położony jest na skalistých brzegach potoku Šárki. Należy do największych praskich parków. To prawdziwa zielona oáza, trudno uwierzyć, że jest częścią Pragi. Latem czy jesienią można wybrać się tam na przyjemny spacer lub wycieczkę rowerową, zimą pojeździć na biegówkach lub na łyżwach po zamarzniętej zaporze Džbán.

Park Průhonice

Tuż obok Pragi znajduje się rozległy park pałacowy Průhonice, wpisany na listę UNESCO. Jest on jednym z największych parków krajobrazowych w Europie, ma powierzchni 240 hektarów. Występują w nim najróżniejsze gatunki rzadkich roślin.

Wiosną kwitną różnobarwne rododendrony i azalie. Zwiedzający mogą spacerować po parku korzystając z 40 km ścieżek. Na terenie parku znajduje się neorenesansowy pałac i romański kościół Narodzenia NMP, wyświęcony już w roku 1187.

 

          Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top