CZECHY: KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWA

W tym roku na Prażan i turystów karnawałowe zabawy czekają od 25 lutego do 9 marca, w różnych miejscach, zarówno pod gołym niebem, jak i w pałacach, muzeach, restauracjach i hotelach.

 

Kostium karnawałowy możemy wypożyczyć lub zakupić w pałacu Clam – Gallasa w wypożyczalni Budoir przy ulicy Husovej w centrum Pragi.

 

Właśnie tu odbędzie się 5 marca chyba największe wydarzenie praskiego karnawału – Crystal Ball, wielki barokowy bal maskowy. Romantykom polecamy udział w karnawałowym rejsie masek po rzece Wełtawie. Niektóre restauracje praskie serwować będą nawet specjalne menu karnawałowe.

 

 

Aktualne informacje o biletach wstępu, kostiumach i imprezach znajdziemy na www.carnevale.cz. Tradycyjną czeską zabawę karnawałową doceniło w listopadzie 2010 roku UNESCO. Na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisany został bowiem pochód karnawałowy z Hlinecka w województwie pardubickim (www.hlinecko.cz). W tutejszych wioskach Vortová, Studnice, Hamry czy Blatno pochody karnawałowe odbywają się, według etnografów, już od ponad 200 lat.

 

Stroje, maski i zwyczaje przez cały ten okres pozostały niemal niezmienne. W korowodzie uczestniczą dwa rodzaje masek: ładne – w czerwonych barwach i brzydkie – w czarnych. W tym roku na pochód zapraszamy 26 lutego. Na gości czeka wesoła zabawa, tańce ludowe i wiele innych atrakcji.

 

Oryginalnie zabawimy się w karnawale także w miejscowości Strání (www.strani.cz) na wschodnich Morawach, w Białych Karpatach. Każdego roku przybywają tu zespoły folklorystyczne z całych Czech i z zagranicy. Atrakcją okolicy jest karnawałowy taniec z mieczem. Według dawnych legend tańczyli go miejscowi zbójnicy.

 

Obecnie uczestnicy karnawału odwiedzają tutejsze domy i w każdym wykonują taniec z ozdobionymi mieczami. W tańcu uczestniczy zawsze pięć osób, stojących w kole i gospodarz, który nadziewa później na drewniane rożno słoninę, kiełbaski, przywiązuje butelkę śliwowicy i obdarowuje nimi gości. Barwne zabawy z korowodami masek, występami zespołów ludowych znajdziemy także na drugim końcu Czech, w położonym na zachodzie kraju regionie Chodsko.

 

Najbardziej znane i największe uroczystości odbywają się w cztery ostatnie dni karnawału w Postřekově (www.idomazlice.cz) , a mniejsze zabawy praktycznie w każdej tutejszej wiosce. Karnawał możemy świętować także w Skansenie Wołoskim w Rožnovie pod Radhoštěm na północnych Morawach (www.vpm.cz), największym i najstarszym skansenie w środkowej Europie.

 

Oprócz tradycyjnego korowodu masek i barwnych występów folklorystycznych na gości czekają liczne przysmaki gastronomiczne. W pierwszą sobotę karnawału (26.02.) odbędzie się tu bowiem konkurs na najlepszą kiełbaskę wołoską i najlepszy wołoski salceson. Karnawałowa atmosfera wypełni nie tylko czeskie wioski, ale także miasta.

 

Brno, drugie co do wielkości miasto w Republice Czeskiej, przygotowało specjalnie na okres karnawału wystawę tematyczną nazwaną Bale, tańce, karnawały. Wystawę możemy zwiedzać w Krajowym Muzeum Morawskim, w Pałacu Panien Szlachcianek (www.mzm.cz). Każdego roku barwne pochody masek przemierzają Czeski Krumlov (www.ckrumlov.info) czy Telč (www.telc.eu).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top