INTERNATIONAL TRAVEL MARKET – WARSAW 2011

Na targowej i turystycznej mapie Polski pojawiła się nowa impreza. 21 stycznia br. w Warszawskim Centrum EXPO XXI otwarta została I edycja nowych Międzynarodowych Targów Turystycznych INTERNATIONAL TRAVEL MARKET WARSAW, które potrwają do 23 bm.

 

„Jest to pierwsza edycja targów zorganizowanych przez specjalistów z firmy Fairex – napisał we wstępie do katalogu wystawowego jej przedstawiciel Roland Sprung – na którą zaprosiliśmy osoby profesjonalnie zajmujące się turystyką oraz indywidualnych odbiorów usług turystycznych.

 

 

Naszym celem jest wykreowanie miejsca, gdzie przedstawiciele tej branży będą mogli promować swoje produkty, nawiązywać kontakty, prowadzić negocjacje i zawierać umowy handlowe.

 

Potrzeba stworzenia takiej możliwości potwierdzają wszystkie analizy rynkowe – Polska dysponuje ogromnym potencjałem w zakresie turystyki wyjazdowej i krajowej. Uważamy, że styczeń to najlepszy czas na promocję produktów letnich, a jednocześnie świetny moment dla produktów zimowych. Dlatego prawie wszystkie najważniejsze targi turystyczne w Europie są organizowane właśnie w tym okresie”.

 

 

Czy nowa impreza wzbudzi większe zainteresowanie branży krajowej i światowej oraz przyjmie się, pokaże czas. Termin jest rzeczywiście bardzo dobry. Lokalizacja – blisko centrum stolicy, z niezłym dojazdem komunikacją publiczną, w tym uruchomionym przez ZTM okresowym autobusem łączącym co 20 min wejście do hali targowej z Dworcem Zachodnim, Placem Zawiszy, Dworcem Centralnym i stacją metra Centrum – o wiele lepsza niż TT Warsaw na dalekim Grochowie.

 

Równocześnie jednak w Warszawie są już, z wieloletnią tradycją, wrześniowe, także międzynarodowe TT Warsaw oraz w tym samym miejscu w maju spora impreza krajowa o charakterze handlowego bazaru Targi Lato.

 

Czy znajdzie się wystarczająco dużo chętnych do udziału w tych wszystkich, a przynajmniej międzynarodowych imprezach oraz na ile będą one dla siebie konkurencyjne, wkrótce się okaże. Na razie Roland Sprung w imieniu organizatora ITM Warsaw zaprasza na ich drugą edycję w terminie 20 – 22 stycznia 2012 roku.

 

Start nowych międzynarodowych targów turystycznych w stolicy jest bardzo skromny. Uczestniczy w nich około 100 wystawców, ale blisko 10 z nich, to redakcje i wydawnictwa periodyków oraz literatury turystycznej. Są 3 linie lotnicze, z których tylko Turkish Airlines są trochę szerzej znane. Nie pojawili się przedstawiciele żadnego z najpopularniejszych wśród polskich turystów krajów europejskich. Ofertę wyjazdów do niektórych z nich przedstawiły tylko polskie i zagraniczne biura podróży oraz hotele.

 

Z krajów centralnej i wschodniej Europy reprezentowane jest – za pośrednictwem Carpathian Travel Center – Rumunia. W jednym stoisku Białoruś i Ukraina – a właściwie jedna firma turystyczna z Mińska i jedna ze Lwowa. Ponadto firma MacSun Travel ze Skopie reprezentująca Macedonię, z ofertą także do Albanii, Serbii oraz innych krajów tego regionu.

 

Z państw afrykańskich swoje walory turystyczne i ofertę przedstawiły Egipt, Maroko i Tunezja. Z azjatyckich Turcja i w skromnym zakresie, za pośrednictwem China Town Travel, Chiny oraz stoiska ambasady Indonezja. Z zaatlantyckiego zachodu zauważyłem tylko skromne stoisko Republiki Dominikańskiej. Dominowały firmy krajowe lub działające w Polsce.

 

Z większych oraz bardziej znanych zaprezentowała się Wezyr Holidays zajmując jedno z dużych, centralnie usytuowanych stoisk – obok podobnych Egiptu i Turcji. Nie zabrakło Sun & Fun Holidays, Oasis Tours, Biura Turystyki ZNP Logostour, Eco Holiday, Sigma Travel. Z polskich regionów reprezentowany był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Mazowiecka ROT oraz Stołeczne Biuro Turystyki.

 

Bardzo aktywnie promowały się lokalne grupy działania na rzecz rozwoju gmin: Powiatu Lubelskiego, Czarnkowsko – Trzcianecka oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej. Pozostali wystawcy to hotele krajowe i z innych regionów Europy i świata, ośrodki wczasowe oraz raczej mniejsze, lokalne firmy turystyczne polskie i zagraniczne. Rozmawiałem z niektórymi wystawcami. Wyrażali zadowolenie z lokalizacji targów, sporego zainteresowania ich ofertami oraz kameralnym charakterem imprezy.

 

Być może ITM Warsaw znajdą się więc na stałe w kalendarzu międzynarodowych, handlowych imprez turystycznych w Polsce. Zwłaszcza, że tegoroczna ich edycja miała chyba tylko charakter sondażowy, a już od roku przyszłego mogą to być całkiem spore targi. O ile dopiszą wystawcy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top