CZECHY: JASKINIE DOSTĘPNE TAKŻE W ZIMIE

Sezon turystyczny w jaskiniach zakończył się w październiku, ale niektóre dostępne są dla zwiedzających także zimą. Między innymi Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha o głębokości 138 metrów. Morawski Kras, leżący na północ od Brna, należy do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla turystów.

 

Jaskinie Punkvy znajdują się w kanionie krasowym Pustý žleb, 2 km od centrum informacji i restauracji Skalny Młyn, kierując się w górę rzeki Punkvy. Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. Dla turystów udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią. Temperatura w jaskiniach utrzymuje się na stałym poziomie około 8°C, więc w zimowe mrozy jest tu całkiem przyjemne.

Jaskinie Punkvy są czynne codziennie, oprócz poniedziałków. Z uwagi na duże zainteresowanie turystów, polecamy wcześniejszą rezerwację. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 250 CzK, dla dzieci 150 CzK. W Jaskiniach Sloupsko-Šošůvskich zimą czynne są tylko niektóre trasy turystyczne, ze względu na hibernujące tu nietoperze. Jaskinie można zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach od 10, 12 i 13.

Przez cały rok czynna jest także trasa turystyczna Śladami Nagela. Trasa jest dość wymagająca, więc w wycieczce mogą uczestniczyć osoby w wieku powyżej 10 lat. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Oprócz jaskiń Morawskiego Krasu na miłośników podziemnego świata czekają zimą także Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe w Czeskim Raju, najrozlegleisze jaskinie dolomitowe w Czechach. Całkowita długość odkrytych do tej pory korytarzy wynosi 1060 metrów.

Zimą bywa tam mniej turystów, można więc w spokoju podziwiać piękno natury. Grupy powyżej 10 osób mogą zwiedzać zimą również Zbrašovske Jaskinie Aragonitowe – najcieplejsze jaskinie w Czechach. Przez cały rok panuje tu stała temperatura 14 °C. Znajdują się w dolinie rzeki Bečvy, w uzdrowisku Teplice nad Bečvou. Wycieczkę do jaskiń warto połączyć ze spacerem nad pobliską Przepaść Hranicką, najgłębszą przepaść w Czechach. Największa dotąd zmierzona głębokość przepaści sięga prawie 290 metrów.

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top