CZECHY: HRADEC KRÁLOVE – MIASTO JOSEFA GOČÁRA

Miasto Hradec Králové nazywane było Salonem Republiki lub Miastem Josefa Gočára. Ten słynny architekt, którego 220 rocznica urodzin minęła w ub. roku, pochodził z regionu Czech Wschodnich. A najwięcej śladów jego działalności znajduje się właśnie w tym mieście.

 

Projekty Gočára były ponadczasowe, nawet po stu latach pełnią swoją pierwotną funkcję. Spacerując po monumentalnym nabrzeżu i pieszych bulwarach w Hradcu Králové łatwo zrozumieć, dlaczego dzięki unikatowej koncepcji architektonicznej z początku XX wieku miasto nazywane było Salonem Republiki. Do najważniejszych jego twórców należeli światowej sławy architekci Jan Kotěra i Josef Gočár, ale przy budowie nowego miasta zasłużyli się także między innymi: Oldřich Liska, František Sander, Osvald Polívka, Václav Rejchl, Bohumil Sláma czy Otakar Novotný. Do najciekawszych budynków w mieście należy kompleks Szkół Gočára na prawym brzegu Łaby. W jego skład wchodzi gimnazjum, szkoła podstawowa i przedszkole.

Budynki te należały wówczas do najnowocześniejszych w kraju. Antyczny ideał cielesnego i duchowego piękna człowieka miał na myśli Josef Gočár projektując budynek Sokolovny, w którym umieścił restaurację, bank i filharmonię. Przyjemna strefa piesza, ze sklepami, restauracjami i kawiarniami wiedzie do Placu Masaryka, który architekt zaplanował jako kameralną przestrzeń. Nowe centrum nowoczesnego Hradca Králové, plac Ulrichovo náměstí, wyróżnia się symertyczną kompozycją z czterema narożnymi domami wieżowymi. Kolejnym przykładem wspaniałego rozwiązania kompozycyjnego Gočára jest funkcjonalistyczny kompleks budynków Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego, przypominający swym kształtem łódź.

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top