CZECHY: HOTEL JAK Z GWIEZDNYCH WOJEN

Planując wakacje wybieramy nie tylko atrakcyjną okolicę, ale coraz częściej szukamy także ciekawego hotelu, w którym pobyt długo będziemy wspominać. Miłośnikom science fiction oraz dobrego, nowoczesnego designu można polecić hotel na górze Jeszted na przedmieściach Liberca w Czechach. Wygląda on jak kosmiczna stacja z filmu Gwiezdne Wojny. Robi naprawdę szokujące wrażenie. Ta unikatowa budowla ma aerodynamiczny kształt stożka zakończonego długą iglicą. Niezwykle oryginalna, o kosmicznym kształcie, znajdująca się na szczycie góry Jeszted, łączy w sobie trzy funkcje. Znajduje się w niej hotel i restauracja, a nad nimi wznosi się długa, smukła antena nadajnika telewizyjnego.

 

Oryginalny hotel na szczycie góry

 

Turystom budowla ta kojarzy się z odwróconym kieliszkiem, lejkiem lub wydłużonym stożkiem. Wrażenie niezwykłości i tajemniczości tego niesamowitego obiektu hotelowego potęguje umieszczenie go na szczycie liczącej 1012 m góry Jeszted, która oddalona o zaledwie jeden kilometr od Liberca góruje nad całym miastem.

Kosmiczny hotel przypominający wyglądem zewnętrznym stację kosmiczną z planu filmowego „Gwiezdnych wojen” znakomicie wieńczy szczyt góry i wkomponowuje się w miejscowy krajobraz. Jego usytuowanie potęguje wrażenie jakby to był pojazd kosmiczny przybyszy z innej galaktyki.

Budowla staje się jeszcze bardziej tajemniczą i niezwykłą, gdy o poranku spowijają ją opary mgły lub gdy chmury częściowo ją przesłaniają, sprawiając wrażenie jakby było rozcięta na dwie, niezależne od siebie części. Metalowe poszycia aerodynamicznej sylwetki obiektu malowniczo skrzą się w słońcu i w świetle księżyca.

Pięknie odcinają się na tle błękitnego nieba, a także śnieżnobiałego, zimowego krajobrazu. Bryła tego hotelu i zamontowanego na nim nadajnika telewizyjnego ma 90 metrów wysokości. Dolną kondygnację zajmują pomieszczenia gospodarcze. Na piętrze mieści się panoramiczna restauracja wraz z przylegającą do niej przeszkloną salą konferencyjną.

Z okalających restaurację okien oraz z tarasu wokół hotelu rozciąga się przepiękny widok na okalające okolicę Góry Izerskie. Na drugim piętrze usytuowany jest trzygwiazdkowy hotel, który posiada 59 miejsc noclegowych.

Do dyspozycji turystów są tu apartament, pokój rodzinny oraz dwuosobowe pokoje typu komfort oraz klasy ekonomicznej. Są również pokoje retro zrekonstruowane według pierwotnych projektów z 1973 r., opracowanych przez architekta wnętrz Ottokara Binara. Wnętrza hotelu są przykładem dobrej, współczesnej architektury.

 

Powszechny zachwyt

 

Niezwykłe piękno tej kosmicznej budowli jest powszechnie uznawane i doceniane nie tylko w Czechach, ale i na całym świecie. W 1969 r. jej projektant Karel Hubacek, jeszcze w trakcie budowy hotelu, otrzymał od Międzynarodowej Unii Architektów Nagrodę im. Auguste Perreta (architektonicznego Oskara) za wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w architekturze.

Hotel Jeszted szybko został włączony do dziedzictwa kultury narodowej Czech. W roku 2000 budynek uznano za budowę XX wieku czeskiej architektury. W 2006 r. przyznano mu statut zabytku narodowego, a od 2007 r. znajduje się na liście dóbr kultury Czech zgłoszonych do włączenia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Sylwetka hotelu i wznoszącej się nad nim wieży telewizyjnej stała się symbolem Liberca. Jest częścią herbu regionu Liberca (Liberecký Kraj) i godłem Uniwersytetu Technicznego w Libercu. Niezwykłością hotelu Jested zachwycają się też turyści wypoczywający w Górach Izerskich.

Wielu z nich ze względu na jego niezwykły wygląd wybiera go na swoją bazę noclegową. Hotel cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Rezerwacje należy robić z dużym wyprzedzeniem.

 

Nie tylko zimowe atrakcje

 

Na szczyt góry Jeszted wiedzie trzykilometrowa asfaltowa droga z przełęczy Tetrevi Sedlo (770 m n.p.m.) położonej na drodze z Liberca do miasta Cesky Dub. Z podnóża góry pod sam hotel usytuowany na jej szczycie kursuje kabinowa kolej linowa, która dowozi turystów. Hotelowi goście mają w pakiecie bezpłatne bilety na kolejkę.

Jeszted (cz. Ještěd) to najwyższy szczyt grzbietu Jestiedzkiego. Ma on 1012 m wysokości i położony jest na południowy zachód od Liberca w północnej części Czech. Szczególnie dużo turystów przyjeżdża tu zimą. Jeszted jest znanym czeskim ośrodkiem sportów zimowych. Swoje umiejętności zjazdowe rozwijają tu zarówno dzieci, osoby początkujące jak i zaawansowani narciarze, a także snowboardziści.

W okolicy jest 12 narciarskich tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Ich łączna długość wynosi 9 km, a najdłuższa ma 2 km długości. 17 % nartostrad to trasy łatwe, 73 % trudne, a 10 % bardzo trudne. Ponadto jest tu wiele tras biegowych w tym m. in. trasa biegowa, na której odbywały się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym.

Dodatkową atrakcję stanowi kompleks skoczni narciarskich, 3 kolejki linowe i 5 wyciągów narciarskich oraz snowpark. Zimą w tutejszych górach jest ok. 20-60 cm śniegu, a dodatkowo trasy narciarskie mogą być sztucznie naśnieżane. Dogodne warunki pogodowe oraz dobra infrastruktura sprawiają, że praktycznie co roku odbywają się tu zawody kombinacji norweskiej oraz Pucharu Świata.

W 2009 roku goszczono tu Narciarskie Mistrzostwa Świata, co było okazją do modernizacji tutejszej infrastruktury. Latem Jested stanowi doskonała bazę wypadową do wędrówek po Górach Izerskich oraz wycieczek do uzdrowiska Libverda, a także do pobliskich pałaców Sychrov i Frydlant.

Oczywiście obowiązkowym punktem programu gości hotelu Jeszted jest poznanie pobliskiego Liberca z jego licznymi zabytkami m. in. starym i nowym zamkiem, wspaniałym, neorenesansowym ratuszem, uroczą starówką i dawnymi łaźniami miejskimi, w których obecnie mieści się galeria sztuki.

Miasto kusi również wieloma możliwościami rozrywki m. in. w Centrum Nauki iQlandia. Dużą, turystyczną atrakcję stanowi Centrum Babylon. Jest tu aquapark, 4-gwiazdkowy hotel, kasyno, kino trójwymiarowe, centrum handlowe, restauracje, winiarnia, pub oraz centrum konferencyjne.

 

Zdjęcia: autor i http://jested.cz

 

Autor uczestniczył w międzynarodowej podróży studyjnej dla dziennikarzy (Press Trip) zorganizowanej przez Czeską Narodową Organizację Turystyczną Czech Tourism w Pradze.      

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top