CZECHY: FESTIWALE PIWNE 2013

 

 

Miłośników piwa zapraszamy do odwiedzenia czeskich browarów, szczególnie podczas corocznych festiwali piwnych. Na gościczekają przysmaki kuchni czeskiej, atrakcyjne programy muzyczne, zabawne konkursy i przede wszystkim degustacje ulubionego napoju. Można także wybrać się na wycieczkę po browarze, uwarzyć swoje własne piwo czy nawet zrelaksować się podczas kąpieli piwnej. Na tradycyjne święto piwa zaprasza 24 sierpnia rodzinny browar Chodovar w Chodovej Planie, niedaleko Mariańskich Łaźni. Będzie można spróbować potraw kuchni staroczeskiej w restauracji Ve Skále, znajdującej się w pomieszczeniach byłych piwnic skalnych i odświeżyć się w wyjątkowym piwnymSPA (www.chodovar.cz).

 

 

Tradycyjne święto chmielu i piwa Dočesná organizuje królewskie miasto Žatec (około 80 km na północny zachód od Pragi). 56 edycja tego festiwaluodbędziesię 6-7 września. Na gości czeka urozmaicony program i ciekawe konkursy, na przykład tańca z kuflem piwa na głowie oraz ponad 40 rodzajów piwa z oferty czeskich i zagranicznych browarów (www.docesna.cz.)

 

Na Pilsner Fest możemy wybrać się do stolicy piwa – Pilzna 5 października. To właśnie tutaj narodził się światowej sławy Pilsner Urquell. Jest to piwo, które w 1842 roku uwarzył w tutejszym browarze bawarski piwowar Josef Groll. Już wówczas zachwycało ono swą piękną, złotą barwą, gęstą śnieżnobiałą pianą i wyjątkowym smakiem.Na pamiątkę tegowydarzenia każdego roku na dziedzińcu browaru odbywa się święto piwa (www.pilsnerfest.cz).

 

Wiele czeskich browarów proponuje zwiedzanie, podczas którego goście zapoznają się z tajnikami warzenia piwa. W programie każdej wycieczki jest oczywiście degustacja. Ciekawostk izwiązane z produkcją piwa odkryjemy na przykład w browarze w Czeskim Krumlovie (www.eggenberg.cz), w Velkich Popovicach (http://pivovar.kozel.cz).

 

Lub w browarze pałacowym w Dětenicach (www.krcmadetenice.cz), gdzie do dziś warzy się piwo tradycyjną metodą sprzed trzystu lat (nad otwartym ogniem). Zwiedzić tam można także oryginalne muzeum browarnictwa. Dzieje warzenia piwa poznamy odwiedzając również muzeum browarnictwa w Pilźnie. Zajrzymy tam między innymi do zabytkowej gospody czy laboratorium (www.prazdroj.cz).

 

Więcej informacji turystycznych o Czechach: www.czechtourism.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top