CZECHY: FESTIWALE BAROKOWE 2017

W Czechach można doświadczyć baroku wszystkimi zmysłami! Przeżyć mistyczną barokową mszę, skosztować tradycyjnych przysmaków czy posłuchać barokowej muzyki. W 2017 r. w kraju naszych południowych sąsiadów odbędzie się kilka znaczących barokowych festiwali. Oto ich zapowiedzi:

Festiwal Concentus Moraviae 3 czerwca – 29 czerwca, Morawy

Południowe Międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej Concentus Moraviae zaprowadzi słuchaczy w najpiękniejsze miejsca Moraw Południowych i Wyżyny Czesko-Morawskiej. Na gości czeka bogaty program muzyczny w zabytkowym otoczeniu pałaców, kościołów i synagog.

 

Tegoroczna edycja jest poświęcona rozmaitym formom ludzkiego głosu i śpiewu od chorału, poprzez muzykę ludową, aż po barokową operę lub jazz. Ponad 30 koncertów odbędzie się w dwudziestu morawskich miastach. Oprócz artystów krajowych, pojawią się też znani przedstawiciele światowej sceny muzycznej, jak na przykład Marco Mencoboni z zespołem Cantar Lontano.

Letni festiwal barokowy 2017 16 czerwca – 27 sierpnia, Kraj Pilzneński

Muzyka barokowa w letnich miesiącach zabrzmi również na ulicach miast Regionu Pilzneńskiego. Oprócz koncertów, organizatorzy szykują również przedstawienia teatralne, msze odpustowe, wystawy, tematyczne festyny, degustacje barokowego menu, czy też barokowy pokaz sztucznych ogni. 8 głównych festynów odbędzie się w najważniejszych miejscach regionu. Zapraszamy do miejscowości Mariánská Týnice, do klasztoru Kladruby lub Plasy, do pałacu Manětín i Hrádek koło miejscowości Sušice, lub do miast Tachov i Klatovy. Dla gości będą przygotowane specjalne autobusy odjeżdżające z Pilzna, z przystankami na trasie. Przygotowane są też pakiety zniżkowe obejmujące opłatę za przejazd i cenę biletów wstępu.

Baroko Naoko w Kuksie 17 czerwca, hospital Kuks, Hradec Králové

Żywe obrazy, barokowy jarmark, teatr, obóz wojskowy, czy też historyczne zabawy dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekać będą na gości podczas barokowego festynu Baroko Naoko. Odbędzie się on w pięknym otoczeniu barokowego kurortu Hospital Kuks w Czechach Wschodnich. Można tam będzie przeżyć podróż w czasy największej świetności Hospitalu. Zwiedzanie będzie urozmaicone żywymi obrazami tworzonymi przez aktorów w kostiumach z epoki.

Ołomunieckie święto baroku 6 lipca – 30 czerwca, Ołomuniec

W Ołomuńcu odbędzie się Ołomunieckie święto baroku. Co wieczór od w pół do siódmej w Centrum Artystycznym Uniwersytetu Palackiego w Konwikcie Jezuickim prezentowane będą fascynujące barokowe opery we wspaniałych kostiumach z dekoracjami z epoki. W ciągu dnia można wybrać się tam na tematyczne zwiedzanie miasta, trasą ołomunieckiego baroku lub skosztować sześciodaniowego barokowego menu w restauracji Atmosphere. Przygotowane są też specjalne pakiety noclegowe, w cenie których jest nocleg w wybranych hotelach i bilet wstępu na barokowe przedstawienie. Bilety wstępu na poszczególne imprezy można kupić na stronach internetowych organizatora. Ołomuniecki barok wyraźnie wpisał sie w charakter miasta. Znajdują się w nim – pisaliśmy o tym w Globtroterze – liczne barkowowe zabytki architektury, z których do najcenniejszych należą Pałac Arcybiskupi, wpisana na listę UNESCO Kolumna Najświętszej Trójcy, fontanny, konwikt jezuitów, kościół Marii Panny Śnieżnej czy kaplica św. Jana Sarkandra.

Dni tradycji barokowej w Litomyšlu 13 sierpnia – 20 sierpnia, Litomyšl

O tym, że barok to nie tylko muzyka, taniec i zabawa, przekonać się będzie można na festiwalu w Litomyšlu. Jego celem jest przedstawienie gościom barokowej pobożności i spirytualności oraz dziedzictwa, jakie pozostawiły po sobie w czeskiej kulturze. Program obejmuje głównie imprezy o charakterze sakralnym. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na gości czekać będą barokowe msze, odpusty, zwiedzanie świątyń z przewodnikiem, tematyczne wykłady i koncerty. W trakcie festiwalu będzie też czynna wystawa barokowej liturgii w budynku probostwa.

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top