CZECHY: CZESKI KRUMLOV – 30 LAT NA LIŚCIE UNESCO

W 2022 roku mija 30 lat od wpisania historycznego centrum Czeskiego Krumlova, wraz ze starówkami Pragi i Telcza, na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Kompleks zamkowo-pałacowy w Czeskim Krumlovie jest drugim co do wielkości w Czechach, po Zamku Praskim. Jedną z ciekawostek na zamku jest najstarszy na świecie teatr barokowy. Powstał w 1680 roku z inicjatywy księcia Jana Kristiána z Eggenberku. Obecny wygląd otrzymał w roku 1762. Na świecie znajdują się jedynie cztery teatry z XVIII wieku z zachowanymi dekoracjami i zapleczem technicznym.

Oprócz teatru w Czeskim Krumlovie są to dwa teatry w Szwecji i jeden w pałacu Litomyšl w Czechach Wschodnich. W jednej z najstarszych i najcenniejszych budowli kompleksu zamkowego, w tak zwanym Zameczku, stojącym na drugim dziedzińcu, mieści się Muzeum Zamkowe. Ekspozycje muzealne prezentują historię zamku i arystokratycznych rodzin Rosenbergów, Eggenbergów i Schwarzenbergów, którzy od wieków panowali na tutejszych włościach.

Zobaczyć tam można setki eksponatów, między innymi przedmioty codziennego użytku, np. zabytkowe lampy czy piece kaflowe. Zwiedzić zbrojownię, mennicę, skarbiec z cennymi przedmiotami kultu, kinematograf, obejrzeć model zamku prezentujący jego wygląd z połowy XVI wieku. Náměstí Svornosti, główny rynek w Czeskim Krumlovie zasługuje na uwagę ze względu na swoją historię i bogate zdobienia. Plan kwadratu, rozkład domów po bokach i otwarcie ulic przypominają, że miasto powstało w średniowieczu.

Najciekawszy budynek, w którym obecnie mieści się ratusz, znajduje się pod adresem náměstí Svornosti 1. Jego front powstał na początku XVII wieku przez połączenie dwóch starszych budynków gotyckich. Na fasadzie namalowano cztery herby: Eggenbergów, ziem czeskich, Schwarzenbergów i herb Czeskiego Krumlova.

Nad rynkiem dominuje kolumna morowa z figurą Niepokalanej Najświętszej Marii Panny i ośmiu świętych, patronów miasta i obrońców przed dżumą.

Znajdujący się na terenie zamku Most Płaszczowy składa się z wysokich arkad, które podtrzymują dwa piętra krytych korytarzy łączących sale zamkowe z teatrem barokowym i ogrodem. Obecna budowla pochodzi z 1777 roku. Balustrady mostu zdobią kopie barokowych rzeźb św. Antoniego Padewskiego, św. Feliksa z Kantalicjo, św. Wacława i św. Jana Nepomucena. Oryginały rzeźb znajdują się w zamkowym lapidarium.

Dominantę architektoniczną miasta stanowi, obok zamku, kościół rzymskokatolicki św. Wita. Został zbudowany przez miejscowego proboszcza Hostislava z Bílska po 1400 roku, na miejscu starszej budowli. W 1638 roku zbudowano nową zakrystię, a w latach 1725 – 1726, z inicjatywy księcia Adama Franciszka Schwarzenberga i jego małżonki Eleonory Amalii, powstała kaplica św. Jana Nepomucena.

Pod koniec XIX wieku kościół został przebudowany w stylu neogotyckim. Na Górze Krzyżowej, około 1,5 kilometra od centrum Czeskiego Krumlova, znajduje się ośmioboczna kaplica Najświętszej Marii Panny i Krzyża Świętego, zbudowana w 1710 roku. Od 1991 roku 14 września, w dniu uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, odbywa się pielgrzymka na Górę Krzyżową. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na miasto i pobliską górę Kleť.

W ciągu całego roku w Czeskim Krumlovie odbywają się ciekawe festiwale historyczne, muzyczne, winiarskie i inne imprezy. W weekend 17-19 czerwca miasto zaprasza na tradycyjne, renesansowe Święto Pięciolistnej Róży, nawiązujące do okresu panowania ostatnich Rożmberków. Do okresu baroku nawiąże Noc Barokowa na zamku Czeski Krumlov (24-25 czerwca), która zainauguruje 36 edycję Festiwalu Muzyki Kameralnej.

Największym wydarzeniem lata będzie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, którego 31 edycja odbędzie się od 15 lipca do 6 sierpnia. Jesienią w Czeskim Krumlovie na gości czekają Uroczystości Świętowacławskie i festiwal wina, a zimą tradycyjne jarmarki adwentowe. W ramach obchodów Roku Uroczystości Szlacheckich zainaugurowanego przez Narodowy Instytut Zabytków w Czechach, w nowej Galerii Zamkowej od lipca do listopada 2022 roku będzie prezentowana wystawa poświęcona życiu szlachty na zamkach i w pałacach. Wystawie będzie towarzyszyć bogaty program kulturalny.

 

Zdjęcia Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top