CZECHY: CIEKAWOSTKI Z KARKONOSZY

Cyklobusy po raz pierwszy w tym sezonie wyruszyły na karkonoskie drogi w sobotę 3.06.2017. Znowu można skorzystać z 6 linii autobusów, które kursują po Karkonoszach i łączą je z przedgórzem. W czerwcu cyklobusy kursują w weekendy, w lipcu i sierpniu codziennie, we wrześniu w czwartki, soboty, niedziele i święta. Wszystkie autobusy dostosowane są do przewozu 15 – 35 rowerów. Rozkłady jazdy dostępne są na stronach internetowych – można je oglądać on-line, a także ściągnąć. Drukowane wersje materiałów promocyjnych otrzymać można w ośrodkach informacji turystycznej na terenie Karkonoszy.

 

Obří důl – szlak znów dostępny

W tym roku w kwietniu drewniany mostek koło Trkača (taran hydrauliczny) w wąwozie Rudna rokle na północno zachodnim zboczu Śnieżki nie wytrzymał naporu śniegu – złamał się jeden z podtrzymujących go słupów. Kładka została prowizorycznie naprawiona, a turyści mogli przez nią przechodzić, ale na własne ryzyko. Pod koniec maja mostek wyremontowano i od początku czerwca niebieski szlak przez Obří důl na Śnieżkę znów jest czynny bez ograniczeń. Kładka znajduje się na polu lawinowym znanym jako Krakonošova rukavice (Rękawica Liczyrzepy), obciążenie wywołane nagromadzeniem się śniegu i lawinami jest tu znaczne, zdarza się więc, że mostek na Rudnym Potoku ucierpi.

Pogórnicze zabytki czekają na 11111. turystę

Kopalnia miedzi Bohumír w Jívce oraz Skansen Górniczy w Žacléřu doczekają się w tym roku 11 111. odwiedzającego. Kto będzie miał to szczęście, otrzyma ciekawe nagrody. Kopalnia Bohumír w Jívce przygotowała dla gości nowy górniczy kącik fotograficzny, w którym na chwilę można zostać prawdziwym górnikiem. W dniach 30.06. – 02.07.2017 r. uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają wstęp wolny w ramach akcji „Za dyplom do kopalni” (Za vysvědčení do dolu). Skansen Górniczy w Žacléřu zaprasza na nietradycyjną wieżę widokową, znajdującą się na galerii koła linowego wieży wyciągowej. Oprócz tego podczas zwiedzania obejrzeć można wszystkie miejsca w kopalni i zapoznać się z detalami nt. wydobycia węgla.

Sněžka Sherpa cup – najtrudniejsze w Czechach zawody tragarzy górskich

Kobiety niosą ładunek o wadze 20 kg, większość mężczyzn 40 kg, a najwięksi siłacze – 60 kg! Z Pecu pod Śnieżką aż na szczyt Śnieżki jest 6,4 km, różnica wysokości wynosi 754 m.

Najlepszy zawodnik – lekarz Martin Mazal – w zeszłym roku dosłownie przebiegł trasę przez Obří důl w 1 godzinę i 18 minut, o 4 minuty później dotarła Iva Dolečková, zajmując pierwsze miejsce w kategorii kobiecej. Dla zwykłego turysty to czas, który nie wystarczyłby na zejście z małym plecaczkiem ze Śnieżki w dół.

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top